Také patříte mezi ty, kteří tvrdí, že ani nevědí, kdy byli naposledy na preventivní prohlídce? Nebo jste dokonce toho názoru, že na takové věci nemáte čas a ani je nepotřebujete? Pokud jste s prevencí ještě nezačali, je dobré vědět, že nikdy není pozdě začít. Nikdo vás nenutí, ale uvědomte si, že to děláte pro sebe. Pravidelnou prevencí můžete významně přispět ke kvalitě svého zdraví a života.

 

Základem je primární prevence u praktického lékaře

Úplným základem, na který by opravdu neměl nikdo zapomínat, je preventivní prohlídka u praktického lékaře. Představuje celkové vyšetření, na které přicházíte vždy jednou za dva roky. Její součástí je anamnéza, kdy lékař cílenými dotazy zjišťuje předpokládaná zdravotní rizika, kontrola očkování proti tetanu a orientační chemické vyšetření moče. Dále lékař provádí vlastní vyšetření pohledem na kůži a sliznice, např. spojivky. Dívá se na jazyk, do hrdla, pohmatem vyšetří štítnou žlázu a hlavní skupiny uzlin. Poklepem a poslechem vyšetřuje srdce a plíce, spočítá tep a změří krevní tlak, prohmatá břicho a oblast ledvin, zhodnotí stav žil a tepen na dolních končetinách, zváží vás nebo i změří, orientačně vyšetří sluch a zrak. Povinnou součástí preventivní prohlídky je onkologická prevence, kdy lékař provede vyšetření konečníku, varlat a prsů, spolu s poučením o nutnosti a způsobu samovyšetřování.

 

S věkem sledovaných ukazatelů přibývá

Od 40 let se provádí ve čtyřletých intervalech vyšetření EKG, tedy nenáročné a nebolestivé vyšetření, díky kterému má lékař přehled o elektrické aktivitě vašeho srdce. V 18, 40, 50 a 60 letech lékař zajistí vyšetření cholesterolu a tukových látek v krvi. Od 45 let se v dvouletých intervalech zjišťuje také hladina cukru v krvi - tzv. glykemie. U žen ve věku od 45 do 69 let praktický lékař ověřuje, zda bylo v posledních dvou letech provedeno mamografické vyšetření, které je základem v prevenci rakoviny prsu.Pokud se tak nestalo,doporučuje jeho provedení na některém z akreditovaných pracovišť.

Ve věku od 50 do 54 let se provádí v jednoročním intervalu a od věku 55 let ve dvouletém intervalu také preventivní vyšetření na přítomnost krve ve stolici (test okultního krvácení ve stolici - TOKS), což může včas odhalit počáteční stádia rakoviny tlustého střeva a konečníku(screening kolorektálního karcinomu).TOKS je prováděn v ambulanci registrujícího praktického lékaře ,ale může ho provádět i registrující ženský lékař. Pacientovi ve věku nad 55 let navíc nově nabízí Všeobecná zdravotní pojišťovna jako druhou variantu screeningu kolorektálního karcinomu možnost provedení endoskopického vyšetření střev (tzv. primární screeningové kolonoskopie). Interval tohoto vyšetření je deset let ,indikuje ho praktický lékař a provádějí ho endoskopická pracoviště schválená komisí pro screening kolorektálního karcinomu MZ.

 

Prevence zachraňuje každoročně životy stovek žen

Nejen proto, že ženy přivádějí na svět děti, jsou z hlediska prevence sledovanou skupinou. Od 15 let by měly každý rok absolvovat preventivní prohlídku u ženského lékaře. V České republice je ročně u tisíce žen zjištěna rakovina děložního čípku a až 400 žen jí podlehne. Většině zbytečných úmrtí na karcinom děložního čípku lze přitom zabránit právě pravidelnými prohlídkami gynekologa, v rámci kterých provádí lékař odběr vzorků z čípku k cytologickému vyšetření.

Účast žen na této prevenci se pokusila zvýšit Všeobecná zdravotní pojišťovna a rozeslala proto zvací dopisy těm ženám, které pravidelně ke gynekologovi nechodí. Zaměstnance pojišťovny pak velmi potěšil dopis jedné z klientek, jež na základě výzvy preventivní vyšetření po letech absolvovala. Podle slov její ošetřující lékařky bylo „za pět minut dvanáct". Paní M. ve svém dopise pojišťovně píše: „Ráda bych tímto způsobem poděkovala lidem ve VZP, kteří se podíleli na propagaci informací o nebezpečí rakoviny děložního čípku. Na základě dopisu Všeobecné zdravotní pojišťovny jsem se objednala na gynekologii. Nyní jsem po plastice děložního čípku a žiji."

Gynekolog by měl také mladé ženy poučit o metodě samovyšetření prsů a ženám ve věku od 45 do 69 let pravidelně jednou za dva roky vystavovat doporučení na mamografické vyšetření v některém z akreditovaných pracovišť. V této souvislosti je potěšující, že se počet žen vyšetřených v národním programu screeningu karcinomu prsu  v posledních letech zvyšuje, významně k tomu přispěl i pilotní projekt Všeobecné zdravotní pojišťovny, který také spočíval v adresném zvaní žen na mamografický screening. Díky včasnému odhalení počínající rakoviny prsu se podařilo zachránit nejméně 500 žen. Výsledky projektu přispěly k návrhu změny ve vyhlášce o preventivních prohlídkách, , aby bylo mamografické vyšetření z veřejného zdravotního pojištění hrazeno jednou za dva roky i ženám ve věku nad 69 let, které si dosud toto preventivní vyšetření platily ze svého. Vydání této novely je vázáno na schválení nových zdravotnických zákonů sněmovnou.

 

 

Pravidelná péče o zuby se vyplatí

Na co byste rozhodně neměli zapomínat, je také pravidelná půlroční návštěva vašeho zubaře. I když se zdá, že je to často, vaše zuby ji potřebují -  předejdete tak nejen mnohdy úporným bolestem při onemocnění dásní nebo zkaženém zubu, ale ušetří vám také tisíce z vaší výplaty. Obsahem preventivní prohlídky, kterou provádí registrující stomatolog, je opět zjištění anamnézy, vyšetření stavu chrupu, sliznic a měkkých tkání dutiny ústní, stavu čelistí a mezičelistních vztahů. Lékař by měl pacientovi předvést správnou metodu čištění zubů a podle potřeby stanovit léčebný plán k další stomatologické péči. Ta může být hrazená ze zdravotního pojištění plně, částečně nebo je nehrazená.

 

Preventivních programů přibývá

Nabídka preventivních programů zdravotních pojišťoven se neustále rozrůstá, a je zaměřena na skutečnou prevenci, její zkvalitňování a rozšiřování, spíše než na poskytování benefitů na jednorázové aktivity. Například Všeobecná zdravotní pojišťovna se podílí na unikátním projektu zaměřeném na odhalení genetických predispozic žen k řadě závažných civilizačních onemocnění, včetně následného nastavení cílené preventivní péče. V oblasti péče o těhotné ženy pak tato pojišťovna spustila preventivní program, který má odhalit onemocnění štítné žlázy u těhotných žen. Včasný záchyt snížené funkce štítné žlázy a okamžité zahájení léčby totiž zabrání negativnímu vlivu na vývoj plodu. Do třetice pak VZP s Českou diabetologickou společností a Společností všeobecného lékařství spolupracuje na komplexním monitorování léčby cukrovky, které má zajistit efektivnější léčbu pacientů a zlepšit tak prognózu onemocnění.

 

Co vás kdy čeká a co byste si měli hlídat

Věk

Pohlaví

Druh vyšetření

18

muži i ženy

- vyšetření cholesterolu a tukových látek v krvi

40

muži i ženy

- vyšetření cholesterolu a tukových látek v krvi

- vyšetření EKG (dále ve čtyřletých intervalech)

45

muži i ženy

- kontrola hladiny cukru v krvi (dále ve dvouletých intervalech)

50

muži i ženy

- vyšetření cholesterolu a tukových látek v krvivyšetření stolice na přítomnost krve

- test okultního krvácení ve stolici tzv. TOKS (do 54 let v ročním intervalu, od 55 let dále ve dvouletých intervalech)

55

muži i ženy

- jako alternativa k TOKS endoskopické vyšetření střev (dále v desetiletých intervalech)

60

muži i ženy

- vyšetření cholesterolu a tukových látek v krvi

15

ženy

- gynekologická prohlídka (dále každý rok)

45-69

ženy

- mamografické vyšetření (ve dvouletých intervalech)


Další informace naleznete na stránkách Všeobecné zdravotní pojišťovny www.vzp.cz/prevence-dospeli

 

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...