Úpal je stav vznikající přehřátím organismu v horkém prostředí. Svůj podíl mívá rovněž dehydratace organismu. Vzniku úpalu napomáhá pobyt v extrémně vlhkém prostředí, kdy se tělo nemůže ochlazovat odpařováním potu. Organismus se pak zahřívá až na 40°C.
Příznaky vznikají v průběhu pobytu v horkém prostředí.Úžeh je stav vznikající nadměrným působením slunečních paprsků na hlavu a následně na mozek.
Příznaky se vyvíjejí s odstupem. (např. při celodenní práci na prudkém slunci s nechráněnou hlavou se příznaky dostaví až večer)Hlavními projevy jsou :  bolest hlavy, závrať, může se přidat zvracení, rychlé dýchání, zrychlený pulz, zvýšená tělesná teplota až ke 40°C. Pokud se nedostane postiženému správné první pomoci, může se stav vyvinout v bezvědomí se svalovými křečemi. Těžkým případům hrozí smrt, proto by se neměla prevence i první pomoc podceňovat. Nejvíce ohrožení jsou malé děti a starší lidé.

 

 

 

 

Prevence

Před přehřátím organismu se lze chránit dostatkem tekutin, omezením fyzické námahy a pobytu na slunci přes polední vedra.

 

 

 

 

 

První pomoc
Když už k přehřátí organismu dojde, měla by se postižená osoba přenést do stínu či větrané místnosti. Je zapotřebí uvolnit oděv a opatrně doplňovat tekutiny s chybějícími minerály (mírně osolená voda, iontové nápoje apod.), za současné aplikace chladných obkladů hlavy a třísel. Vhodné je zvlhčování pokožky sprejováním vodou a zajištění proudění vzduchu např. ventilátorem. Chladivá sprcha či koupel pomůže tělu snížit teplotu, ta by však neměla klesat příliš rychle kvůli hrozbě tepelného šoku.
V případě, že dochází k poruchám vědomí a v případě, že se stav nemocného, který je při vědomí nelepší, volejte tísňovou linku 155!

 

 

 
Zpracoval Bc. Aleš Vosáhlo, srpen 2009, www.sinea.eu


POZOR - k seriálu o první pomoci můžete posílat dotazy na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. . Po zveřejnění všech dílů ( oživování, srdeční infarkt, intoxikace, aj.) bude poslední věnován Vašim dotazům a odpovědím A.Vosáhla.


Nechcete informace vyčtené pouze z učebnic? Semináře o poskytování první pomoci. Celoživotní vzdělávání nelékařských  zdravotnických pracovníků : http://www.sinea.eu

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...