Úpal je stav vznikající přehřátím organismu v horkém prostředí. Svůj podíl mívá rovněž dehydratace organismu. Vzniku úpalu napomáhá pobyt v extrémně vlhkém prostředí, kdy se tělo nemůže ochlazovat odpařováním potu. Organismus se pak zahřívá až na 40°C.
Příznaky vznikají v průběhu pobytu v horkém prostředí.
Úžeh je stav vznikající nadměrným působením slunečních paprsků na hlavu a následně na mozek.
Příznaky se vyvíjejí s odstupem. (např. při celodenní práci na prudkém slunci s nechráněnou hlavou se příznaky dostaví až večer)
Hlavními projevy jsou : bolest hlavy, závrať, může se přidat zvracení, rychlé dýchání, zrychlený pulz, zvýšená tělesná teplota až ke 40°C. Pokud se nedostane postiženému správné první pomoci, může se stav vyvinout v bezvědomí se svalovými křečemi. Těžkým případům hrozí smrt, proto by se neměla prevence i první pomoc podceňovat. Nejvíce ohrožení jsou malé děti a starší lidé.
Prevence
Před přehřátím organismu se lze chránit dostatkem tekutin, omezením fyzické námahy a pobytu na slunci přes polední vedra.
První pomoc
Když už k přehřátí organismu dojde, měla by se postižená osoba přenést do stínu či větrané místnosti. Je zapotřebí uvolnit oděv a opatrně doplňovat tekutiny s chybějícími minerály (mírně osolená voda, iontové nápoje apod.), za současné aplikace chladných obkladů hlavy a třísel. Vhodné je zvlhčování pokožky sprejováním vodou a zajištění proudění vzduchu např. ventilátorem. Chladivá sprcha či koupel pomůže tělu snížit teplotu, ta by však neměla klesat příliš rychle kvůli hrozbě tepelného šoku.
V případě, že dochází k poruchám vědomí a v případě, že se stav nemocného, který je při vědomí nelepší, volejte tísňovou linku 155!
Zpracoval Bc. Aleš Vosáhlo, srpen 2009, www.sinea.eu
POZOR - k seriálu o první pomoci můžete posílat dotazy na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
. Po zveřejnění všech dílů ( oživování, srdeční infarkt, intoxikace, aj.) bude poslední věnován Vašim dotazům a odpovědím A.Vosáhla.
Nechcete informace vyčtené pouze z učebnic? Semináře o poskytování první pomoci. Celoživotní vzdělávání nelékařských zdravotnických pracovníků : http://www.sinea.eu