Začíná nový rok a nejedno novoroční předsevzetí obsahuje klauzuli týkající se hubnutí a přechodu na zdravé stravování. Následující řádky vám možná pomohou úspěšně dosáhnout vysněného cíle...

 

 

Motivace je důležitá

 

 

Motivuj se, raduj se z každé trvalé změny, které docílíš, a neváhej se odměnit - i maličkost potěší. Měla by sis vytyčit několik cílů, kterých bys chtěla dosáhnout.

Například:

  • rozhodně v létě chci nosit plavky, ve kterých mi to vloni tak slušelo * chtěla bych se líbit svému klukovi
  • při dobíhání tramvaje nechci před ostatními cestujícími funět jako lokomotiva
  • chtěla bych si koupit krásné letní šatičky o dvě velikosti menší atd.

Těšení se a spokojenost jsou totiž velmi důležitými pocity, neboť nespokojenost vyvolává chuť na jídlo - hlavně na sladké, a naopak spokojený člověk se nepotřebuje dopovat jídlem a dá si třeba jen zeleninový salát či porci lehčího masa pro doplnění energie.

Čím více budeš jíst, tím více budeš unavená. Tělo totiž spotřebuje veškerou energii na spalování a tobě se bude chtít jen lenošit nebo spát. Měj přehled o tom, kolik kalorií máš na talíři, a pokud to přeženeš, pamatuj na to, že navíc přijatou energii je třeba vydat pohybem.

Jenže... když někdy je těžké připravit se o jídla, která nám tolik chutnají!

Nabízí se celkem jednoduché řešení. Budeš-li ke změnám přistupovat postupně, bude snadnější si na ně zvyknout a dodržovat je. I když se ručička osobní váhy někdy nepohybuje tím správným směrem, buď nad věcí, výsledky se zcela jistě dostaví. Pokud jsi ještě nevykročila tím správným směrem, ještě není nic ztraceno, ale... čas léta, sluníčka a plavek se kvapem blíží a s pěkně vytvarovanou postavou bude léto ještě radostnější!

 

 

 

Kdo chce zhubnout, musí jíst, a to pravidelně

 

 

Tělo si totiž vše pamatuje. o ukládání potravy v podobě tuků na horší časy už jsi jistě slyšela. Pokud necháš tělo déle hladovět, uloží si živiny v podobě tuků hned z následujícího jídla. Proto je tak důležité jíst pravidelně a hlavně snídat. Neplatí to jen pro hubnutí, ale také pro udržení si štíhlé postavy. Nezapomínej na to, že snídaně a oběd by měly být nejvydatnějším jídlem dne. Jídelníček přizpůsob svým potřebám a nevěř tomu, že se „zakázaných" potravin už nesmíš nikdy dotknout. Alespoň je zkus omezovat a tvoje tělo se s nějakým úletem vyrovná. Najdi si na sebe čas, napiš si svůj týdenní jídelníček a zjisti, zda v něm nechybí zelenina, ovoce, bílkoviny, tuky, či cukry... Pro štíhlou postavu je totiž důležitá pestrost stravy. Jídlo si rozděl do pěti nebo šesti porcí a jez do příjemného pocitu sytosti, pij jako duha po dešti a zkus se dostat do formy.

V první fázi měj „zdravé" potraviny jako doplněk a snaž se, abys měla zdravý základ co nejdříve pod kontrolou a „nezdravé" jen jako občasné doplňky, když se jich opravdu nedokážeš úplně vzdát. Pokud si myslíš, že se jedná o skoro nemožnou věc, kterou se ti nepodaří zvládnout, jsi na omylu. Důležité je neklást si nereálné cíle, se změnami začít postupně a neočekávat výsledky do čtrnácti dnů.

Pokud potřebuješ zhubnout víc než deset kilogramů, tak se raději poraď s odborníky.

Až se staneš motivovaná a budeš natěšená na to, jakou budeš mít krásnou postavičku, nezkoušej žádné zázračné diety ani hladovění. A jak hubnout a přitom nehladovět? Pomohou ti potraviny s nízkým glykemickým indexem. I když přesně nevíš, co tento termín znamená, stačí vědět, že tyto potraviny zasytí na dlouho. Mezi ně patří především zelenina, ovoce, cereálie, luštěniny, libové maso, nízkotučné sýry a čerstvé mléčné výrobky...

 

 

 

Jak se přemluvit ke spolupráci?

 

 

1: Ráno neodcházej z domu s prázdným žaludkem. Bez snídaně budeš mít nejpozději v poledne velký hlad a oběd budeš řešit příliš velkými porcemi jídla.

Pokud chceš být v pohodě, nastartuj se zdravou turbosnídaní, jejíž příprava ti nezabere víc jak 10 minut. Začni den například „křupavým probuzením", miskou obilných lupínků s mlékem, samozřejmě nemusíš tvrdošíjně snídat jen müsli nebo jogurty. Krajíčkem tmavého chleba s nízkotučným sýrem nic nezkazíš. Bílé pečivo vyměň za celozrnné, získáš tím více vlákniny a výživných látek. Než abys celé dopoledne hladověla, raději si rozpůlenou žitnou bulku potři bylinkovým tvarohem, který si můžeš umíchat sama, oblož plátky rajčat a listy ledového salátu a k tomu popíjej čerstvou zeleninovou šťávu nebo zelený čaj. Připrav si hned dvě a svačinku nebudeš muset řešit tatrankou. Sladký a příliš tučný pribináček vyměň raději za jogurt a místo bílého pečiva přikusuj celozrnný rohlík. Chleba se škvarkovým sádlem rozhodně není vhodnou snídaní, lepším a zdravějším řešením bude krajíček žitného chleba s budapešťskou pomazánkou. Když si nedovedeš odepřít chleba se salámem, lepší volbou je dušená šunka a tmavý chléb, a to vše nejlépe k dopolední svačině. Pokud snídáš sladké pečivo nebo bábovku s mlékem, není to úplně špatně, ale nemělo by to být každý den, i když mléko je vhodným doplňkem. Kousek bábovky k snídani ano, ale přes den už ji ignoruj. Barevné, ale také plné vitamínů jsou ovocné snídaně. Připrav si ovocný talíř a nešetři fantazií.

K snídaní samozřejmě patří vhodný nápoj. Tělo totiž nutně potřebuje po několika hodinách spánku doplnit tekutiny.

 

 

2.: Obědvat bychom neměli v poklusu. Je to jeden z velikých nešvarů, kterých se při konzumaci jídla dopouštíme. Důležitou roli ve stravování totiž hraje i to, jak je jídlo připravené, kolik si jej na talíř naložíme a v neposlední řadě kolik času věnujeme jeho konzumaci.

Tipni si, které jídlo nabízí nejvíce kilojoulů? Jestli si myslíš, že je to svíčková omáčka nebo česká klasika knedlo-vepřo-zelo, nejsi daleko od pravdy, ale mnohem větší zabijáky štíhlé linie musíš hledat jinde; například taková pizza je jedním z nejhorších jídel, pokud jde o hubnutí. Velkou měrou se na tom podílejí tučné sýry a uzeniny. Pokud máš v oblibě pizzu a nedokážeš si ji odepřít, dej si jen malou porci s tenoučkým těstovým základem a zeleninovou oblohou.

Vepřové kung-pao se smaženými nudlemi je na tom ještě hůř než salámová pizza; je v něm velmi mnoho oleje, tuků z masa a oříšků. I když vepřové zaměníš za kuřecí maso a nudle za vařenou rýži, moc si nepomůžeš. Této čínské specialitě se raději vyhýbej. Hranolky se smaženým sýrem a podobná rychlá jídla obsahují velké množství škodlivých transtuků (průmyslové ztužené tuky), které naše tělo neumí využít. Místo na „smažáku" si raději pochutnej na nízkotučném menu o třech chodech.

Těstoviny si samozřejmě v našem jídelníčku zaslouží patřičnou pozornost. Z obrovské škály „nudlí" si můžeš připravit zajímavé a netradiční teplé pokrmy i těstovinové saláty, ale musíš zvolit správnou kombinaci. Například těstoviny se sýrovou omáčkou patří také mezi kalorické bomby, ale zásluhu na tom má právě ta chutná omáčka. Proto omáčku nahraď strouhaným sýrem.

Ještě stále jsi nepřišla na chuť luštěninám? Neohrnuj nad nimi nosík, protože luštěniny nejsou jen čočka na kyselo, „fazolačka" nebo hrachová kaše. Velkou chybou by bylo, kdyby knedlíky na tvém jídelníčku převálcovaly rýži, což bys měla co nejdříve napravit; např. rizoto s kuřecím masem je dobrou volbou k obědu.

Nedokážeš si ještě odpustit obalovaný řízek? Zdravější variantou je přírodní anebo ho rovnou nahraď kuřecím, také neobalovaným, a porci brambor z půlky přenechej zelenině. Pokud ti záleží na tom, abys jedla zdravě, dej přednost kuřecímu a krůtímu masu, rybám a mořským plodům. Ryby jsou zdrojem zdraví prospěšných tuků, které obsahují omega-3 kyseliny. Jíst hovězí maso není smrtelným hříchem, ale také to není předností. úplně nejlepším řešením by bylo, kdyby sis raději pochutnala na krůtím steaku s bohatou zeleninovou oblohou. Párek v rohlíku, hamburger v housce a klobásu s kečupem jednou za rok ano, ale z hlediska výživy je vyřaď ze svého jídelníčku! Tyto stánkové dobroty nezasytí a jsou plné živočišných tuků, obsahují nepřiměřené množství soli a konzervačních látek.

Experimentuj a obohať svůj jídelníček o výrobky, které maso chuťově nahradí; mimo to jsou zdravé a na trhu je jich opravdu hodně. Vyzkoušej třeba oblíbený šmakoun a zpestři svůj jídelníček špízem na studeno. Příprava ti zabere minimum času a ještě si zdravě pochutnáš. A co budeš potřebovat? šmakoun nakrájený na čtverečky, plátkový sýr, papriky, ředkvičky, cibulku, pórek, případně listovou zeleninu.

 

 

 

3.: Večeře by měly být lehce stravitelným pokrmem, rozhodně ne v podobě smažených jídel, gulášů nebo omáček, které zbyly od oběda v kastrůlku... Také si odpusť knedlíky s vajíčkem, uzeniny, bramboráky nebo sekanou s bramborovou kaší... Dobrou volbou jsou zeleninové saláty - tomatový, šopský, řecký nebo lečo bez uzeniny a přílohy, rybí filé v přírodní podobě s hlávkovým salátem, zapečený lilek s bylinkami nebo zelná polévka. Ale ne všechny polévky jsou vhodné k večeři; kulajdu bude rozhodně lepší si dát k obědu. Je naprosto zbytečné cpát se večer pochoutkovým nebo vlašským salátem a dalšími majonézovými „dobrotami", neboť tyto kalorické bomby pokryjí energetické potřeby téměř celého dne. Nejsou vhodné ani k snídani, natož k večeři! Sladká večeře také není tím nejlepším krokem k zakončení dne. I když si ovocné knedlíky posypeš strouhaným tvarohem a vynecháš máslo, nic tím nezískáš.

Večerní mlsání u televize nebo u počítače je velkým nešvarem. Celý den máme jídlo pod kontrolou a večer se nám sen o štíhlé linií zhroutí jako domeček z karet tím, že do sebe nekontrolovatelně „ládujeme" arašídy, chipsy všeho druhu, slané tyčinky, křupky atd. Místo těchto kalorických „rozbušek" si raději připrav špalíčky mrkve, papriky nebo salátové okurky, vhodnou alternativou mohou být neslané kukuřičné lupínky...

 

 

 

Zkus bez následků hřešit!

 

 

Není žádným tajemstvím, že k hubnutí je třeba přijímat především dostatečné množství tekutin. Ale sladkých, barevných, syntetických, přesycených nápojů se co nejrychleji zbav. Když v průběhu dne prostřídáš neslazené minerálky s ovocnými šťávami a nektary, stane se dodržování pitného režimu velmi příjemnou záležitostí. Čerstvě vymačkanou šťávu pij jako doplněk běžné stravy, vhodné je naředit ji vodou nebo mírně perlivou minerálkou. Ovocné džusy jsou sice plné vitaminů, ale žízeň spolehlivě zažene jen voda nebo neslazené čaje.

Nápoje colového typu nahraď míchanými nápoji, odmění se ti tím, že se nebudeš muset starat o svou linii, protože tyto tekuté dobroty to udělají tebe. Popíjet je můžeš k snídani nebo jen tak mezi jídly během dne.

Skvělým pomocníkem při shazování nadbytečných kilogramů jsou zelené čaje. Dopřej si ale i jiné druhy čajů - roibos, ovocné, bylinkové, černé a zvykni si pít je neslazené.

 

 

 

Vydrž ve společnosti ovoce a zeleniny...

 

 

... a tvoje tělesná schránka se rychle zhoupne k hbitému odložení nadbytečného nákladu. S čerstvým ovocem se můžeš klidně pustit do boje s nežádoucími kilogramy. ovoce totiž umí obalovat tukové buňky. A jak do sebe těch pět doporučovaných denních porcí ovoce a zeleniny dostat? Zařaď do svého jídelníčku známé i méně známé tropické ovoce, ale nemusí být nutně z exotických krajů a také nemusí být jen na talíři. Naservíruj si je i v tekutém stavu v podobě koktejlů.

Také borůvky, jablka a hrušky, meruňky a broskve zdravě zasytí a jsou ideální nízkotučnou svačinkou. Ale s ovocnými kompoty zacházej jako se sladkostmi.

Jestliže chceš vykročit „zdravějším směrem", zelenina a zeleninová jídla by měly dominovat tvému jídelníčku. V letním období toho lze skvěle využít z čerstvých zdrojů... Praktickou a zdravou záležitostí jsou bezesporu zeleninové saláty. Jako hlavní jídlo jsou chutným, lehkým pokrmem a spalovačem tuků zároveň, a jejich příprava zabere minimum času. Tak třeba rajčata lze připravovat v tolika podobách a obměnách, a mimo to jsou mimořádně nízkokalorická; jedno středně velké rajče má kolem 11 kcal! Totéž lze říci o paprikách -další tip na nízkoenergetickou svačinku.

Zeleninu lze také s úspěchem péct, zapékat či grilovat a letní období přímo vybízí k tomu, abychom si o víkendu nějakou zeleninovou mňamku připravili na grilu. Například paprikové lusky plněné balkánským sýrem opečené na grilu jsou skutečnou pochoutkou.

 

 

 

Život může být sladký i s minimálním množstvím cukru

 

 

Škody, které napáchá bílý cukr na našem těle, jsou nepřehlédnutelné. Pokud ještě stále s tímto nepřítelem bojuješ, používej ho co nejméně a zkus to třeba až do ztracena. Nechceš-li se vzdát tolik oblíbených palačinek, nevadí. Mohou být dobrou víkendovou snídaní, ale raději je naplň např. čerstvými rozmačkanými jahodami bez cukru nebo tvarohem s rozinkami. Určitě je to lepší varianta než palačinka se šlehačkou nebo nutelou. Ale pozor! Na snídani stačí jedna maximálně dvě. Vášnivou chuť na sladké mlsy je třeba postupně omezovat. Jestliže se nedokážeš vzdát sladkých „dobrot" úplně, omez jejich konzumaci na minimum. Mléčnou čokoládu, pralinky nebo nugátové bonbony můžeš nahradit hořkou čokoládou, ale ta musí obsahovat minimálně 80 procent kakaa. Nebude sice o moc méně kalorická, ale díky vydatné chuti tě uspokojí i malé množství. Toto sladké potěšení - dva až tři čtverečky - si můžeš dopřát každý den, ale nikdy ne večer. Pokud jsi milovnice mražených kalorických pochutin, smetanových zmrzlin nebo polárkových dortů, i tady se najde uspokojivá alternativa; například domácí zmrzlina z tvarohu a ovoce nebo malý nanuk.

Mlsej chytře a jdi na to zdravou cestou; pochutnej si třeba na sušeném ovoci, ve své podstatě jsou sladké i ořechy, mandle, datle, fíky, rozinky či slunečnicová a dýňová semínka.

Na šlehačkové zákusky, máslové dortíky, žloutkové věnečky a další kalorické bomby raději zapomeň a nahraď je lehkými ovocnými řezy nebo ochucenými rýžovými chlebíčky, müsli tyčinkami nebo sušenkami bez polevy a sladké náplně, ale nesmíš jich sníst balíček denně. Pokud ti kousek pařížského dortíku stojí za padesát minut rychlé chůze v členitém terénu, tak si ho dopřej!

 

 

Rada na závěr: Zeptej se kamarádky, jestli by společně s tebou nechtěla jít do boje proti nadbytečným kilogramům, kterých ses rozhodla zbavit. S si ní můžeš povídat, probírat problémy a hodnotit dosavadní úspěchy (i neúspěchy) dosažené ve vašem snažení. Stanovte si reálný cíl, kterého byste chtěly dosáhnout - třeba do prázdnin, a můžete se i o něco vsadit. Která z vás „nevydrží", koupí např. vstupenky na diskotéku...

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...