Červená řepa ( Beta vulgaris var.crassa  ) je velmi ceněnou zeleninou pro svůj obsah zdraví prospěšných látek.Stará latina nazývala červenou řepu rapum nebo rapulum. Jedná se o zeleninu s výraznou červenou až fialovou barvou a výjimečnou chutí  způsobenou obsahem betainu. K výrazné chuti přispívají též organické kyseliny, např. jablečná, vinná a citronová. Jedná se o dvouletou rostlinu. Bulva se sklízí v prvním roce. Z horní části bulvy vyrůstá růžice jedlých listů s červeným zabarvením.

 

Červená řepa pochází ze středomoří. Je známá už tisíce let, již staří Římané ji používali jako léčivou rostlinu.

Extrakt z červené řepy obsahuje především disacharidy, oligosacharidy, polysacharidy na bázi galaktózy,arabinózy, ovocné kyseliny, aminokyseliny (asparagin,glutamin), betain, cyklické deriváty aminokyselin - betakyaniny (betanin), betalainy, triterpenoidní saponiny a antokyanová barviva.

Droga působí především jako hepatoprotektivum. Antihepatotoxický účinek je založen na podpoře transmetylačních procesů v játrech. Dále ovlivňuje díky obsahu betainu kyselost žaludku a reguluje trávení. Díky obsahu barviv příznivě působí na tvorbu červených krvinek a ovlivňuje obranyschopnost organismu. Snižuje možnost ukládání tuků v játrech a reguluje metabolismus triglyceridů a cholesterolu. Upravuje střevní mikrofloru především podporou růstu laktobacilů. Zlepšuje vstřebávání vápníku a hořčíku. Betalainy obsažené v droze jsou nositeli protinádorového účinků. Betain umožňuje detoxikaci organismu a tím snižuje množství škodlivých produktů podílejících se na závažných poruchách organismu. Nezanedbatelnou roli zde hrají biogenní prvky křemík,draslík, železo,hořčík, vápník,zinek,jód, měď, cesium, lithium a rubidium.Obsah kyseliny listové je důležitý pro podporu správného dělení buněk, růst nových  tkání a stimulaci tvorby hormonů a neurotransmiterů (dopamin a noradrenalin), které zajišťují duševní klid a pohodu. Červená řepa má vysoký obsah antioxidantů, zejména antokyanových barviv. Antioxidanty chrání mimo jiné tuky včetně cholesterolu před změnami působenými volnými radikály, a tím znemožňují tvorbu ateromových plátů. Komplex látek obsažených v červené řepě dává za pravdu starému lidovému léčitelství, že červená řepa je užitečná rostlina při onemocnění jater, cév a revmatismu.Extrakt z červené řepy je obsažen v některých přípravcích jako např.  BetaKaroten tbl , DetoxyImunoProtect tbl , GastroProtect tbl , Laktobacilus Plus tbl , OsteoDetoxProtect tbl .

 

 

 

 

Mgr.Kateřina Horáčková

PharmDr.Pavel Řádek

 

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...