Rooibos je jedinečný přírodní zdroj minerálů, vitamínů, stopových prvků, antioxidantů  blahodárně působících na lidský organismus. Jde o víceletý keř druhu čajovníkovce kapského Aspalathus linearis, který roste především v Jižní Africe.

Sbírá se nadzemní část. Místní obyvatelé a holandští přistěhovalci používali čaj u kojenců a malých dětí pro regulaci trávení a proti nadýmání. Zároveň se čaj používal pro zklidnění a do koupelí u kojenců a u dospělých na povzbuzení. Dr. Charlene Maraisová  svůj život a vědecký výzkum zcela plně zasvětila studiu působení rooibosu na lidský organismus. Výzkum potvrdil, že rooibos je neškodný a je přínosem pro lidský organismus díky svým obsahovým látkám. Potvrzeno bylo zejména příznivé působení rooibosu u pacientů se sklonem ke kožním onemocněním, a to nejen vnější aplikací, ale i vnitřním užitím. Rooibos neobsahuje kofein a oproti černému čaji má velmi nízký obsah tříslovin. Je bohatý na flavonoidy, fenylpropanové sloučeniny, terpeny, oligosacharidy, polysacharidy, fenolické kyseliny a minerální látky. 

Minerální látky obsažené v rooibosu jsou vyváženým komplexem nutným pro normální chod lidského organismu. Železo (součást krvetvorby), draslík, vápník (důležitý v metabolismu kostí), měď (nutná pro metabolické procesy), mangan (nutný pro metabolické pochody související s vývojem kostí), fluor (nutný pro vývoj zdravých  zubů a kostí), zinek (nutný pro normální vývoj a zdravou kůži), hořčík (nutný pro přenosové funkce nervové soustavy a další metabolické procesy), bromozlatitan sodný (nutný pro acidobazickou rovnováhu).

Flavonoidy obsažené v rooibosu náležejí mezi takzvané polyfenolické sloučeniny, které se vyskytují jako přirozená barviva v rostlinách. Vyskytují se převážně ve formě glykosidů. Mají významné biologické účinky, a proto jsou nazývané bioflavonoidy. Flavonoidy obsažené v rooibosu významně snižují riziko a odstraňují následky řady chorob a chorobných stavů. Aspalathin je obsažený pouze v této rostlině. Aspalathin a nothofagin jsou monomerní flavonoidy, jsou význačné antioxidanty s antialergickým a antimykotickým působením. Orientin a rutin významně působí na cévní systém a zlepšují kapilární průtok krve. U kojenců se využívá jeho spasmolytický účinek ve formě čaje na regulaci trávení a celkové zklidnění. Flavonoidy obsažené v rooibosu potencují účinek vitaminu C a vytvářejí s ním komplex. Spolu s minerálními látkami má mimo ostatních indikací velký význam při prevenci jarní únavy. Extrakt z rooibosu bývá součástí doplňků stavy i nejrůznějších kosmetických produktů. 

Další významnou složkou obsahových látek v rooibosu jsou fenolické kyseliny. Fenolické kyseliny - kyselina ferulová, kávová, mají velmi podobné účinky jako flavonoidy, především působí antioxidačně se všemi důsledky - příznivým vlivem při kardiovaskulárních onemocněních, prevencí proti rakovině, ateroskleróze a dalším onemocněním. U kyseliny kávové, ferulové a chlorogenové byl popsán přímý inhibiční účinek na rakovinné buňky. Dále byl popsán antivirový, antibakteriální a antimykotický účinek. Rooibos lze vzhledem k těmto obsahovým látkám řadit mezi přírodní antivirotika a antimykotika. Nejen proto ho lze využít i jako prevenci onemocnění horních cest dýchacích.  

Rooibos byl již dříve hodně využíván při problémech s pletí, jako jsou ekzémy nebo akné.  Extrakty mírní projevy svědění spojené s atopickou dermatitidou a také poskytují  úlevu u pacientů trpících kopřivkou a erytrodermií. Působí příznivě na sluncem poškozenou a podrážděnou pokožku, dále na problematickou pokožku se sklonem k vysušování a šupinatění. Zlepšuje elasticitu pokožky a vlasů a upravuje pokožku a vlasy na optimální mastnost . Účinné látky obsažené v této rostlině mají výrazný antimykotický, antiseptický, protizánětlivý a antibakteriální efekt. Polyfenoly obsažené v rostlině mají obdobný účinek jako pigmenty v kůži při ochraně proti slunečnímu záření a zároveň snižují možnost jejího poškození. Látky obsažené v rostlině snižují svědivost a bolestivost kůže při zánětech způsobených slunečním zářením, bakteriemi a viry. Příznivě působí u opruzenin, zarudnutí kůže a atopických ekzémů. Významně zklidňují pokožku a zpomalují její stárnutí. Upravují také vodní režim kůže. Kosmetiku s obsahem rooibosu můžete nalézt na http://www.purusmeda.cz/inshop/

 

                 Fyziologický a terapeutický účinek obsahových látek rooibosu

Účinek :                                                                                         Obsahové látky:

Analgetický

Terpinen-4-ol

Antialergický

Apalathin ,Terpinen-4-ol,

                                     Nothofagin

Antibakteriální

Terpinen-4-ol
Eugenol
Kyselina ferulová
Kyselina kávová
 (+)-Katechin

Antimykotický

Kyselina ferulová

Kyselina katechinová

                   Aspalathin a Nothofagin

Potlačující růst kvasinek

 Eugenol
Ferulová kyselina

Antivirový

Kyselina katechinová

Kyselina kávová
Quercetin

Hypotensivní

Terpinen-4-ol
Myrcene

Hypotermický

Terpinen-4-ol
Eugenol

Vasodilatační

Terpinen-4-ol
Myrcene-Terpineol

Upravující kapilární fragilitu

 Rutin

Antianafylaktický

 (+)-Catechin

Protizánětlivý

                  aspalathin, (+) -katechin,   isoquercitrin, luteolin,quercetin, orientin,vitexin, isovitexin,

Na závěr lze konstatovat, že rooibos je taková malá přírodní lékárna s širokým rozsahem působení a bez vedlejších účinků a bez omezení, jako je těhotenství a kojení. Proto na závěr uvádíme přehled působení rooibosu.

 

 • Rooibos zklidňuje stavy podrážděnosti, příznivě účinkuje u lehčích forem depresí a nespavosti a bolestí hlavy.
 • Rooibos příznivě působí u vysokého krevního tlaku, upravuje lomivost kapilár a vytváří prevenci tvorby krevních sraženin.
 • Rooibos obsahuje látky, které zmírňují křeče trávicího traktu a upravují zažívací problémy, jako ke nadýmání, nevolnost, zvracení, pálení žáhy, žaludeční vředy a zácpa. Je vhodný i pro děti, neboť neobsahuje kofein a třísloviny.
 • Rooibos obsahuje látky, které zevně i vnitřně působí příznivě u alergických stavů.
 • Rooibos ve formě kosmetických přípravků zklidňuje akné, svědění a ekzémy.
 • Polyfenoly obsažené v rostlině působí jako pigmenty v ochraně proti slunečnímu záření a zároveň snižují možnost poškození kůže. Látky obsažené v rostlině snižují svědivost a bolestivost kůže při zánětech způsobených slunečním zářením.
 • Antioxidační aktivita rooibosu odstraňuje účinek volných radikálů, které způsobují urychlení procesu stárnutí a utlumují imunitní systém.Proto je vhodné používat rooibos jako prevenci vzniku civilizačních chorob.
 • Rooibos obsahuje důležité minerály pro látkovou výměnu a je vhodný v těhotenství, kojení a při procesech rekonvalescence.
 • Rooibos je vhodný jako prevence při výskytu virových a bakteriálních onemocnění horních cest dýchacích.
 • Rooibos j vhodný vzhledem k obsahu minerálních látek u dětí, které nechtějí přijímat mléčné výrobky.
 • Rooibos čaj mohou pít i osoby, které trpí ledvinovými kameny.
 • Rooibos má velký význam při prevenci jarní únavy a při různých formách únavového  syndromu

  

Mgr.Kateřina Horáčková, PharmDr.Pavel Řádek

 

 

 

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...