Častým problémem žen, které přivedly na svět miminko, je nadváha. Někdy je to pár kil, která „zmizí samy" v průběhu několika měsíců, někdy však tuk ne a ne zmizet. Dřív, než své tělo začnete trápit drastickými dietami s cílem získání lepších proporcí, přečtěte si následující řádky.

Vyvážená strava je důležitá pro každého, tím spíš pro ženy, které právě porodily. Tělo se zotavuje z porodu a potřebuje pravidelné dávky základních živin i vitaminů a minerálních látek. Péče o novorozence v prvních dnech a měsících života vyžaduje pravidelný přísun kvalitních potravin pro doplnění energie. V období kojení navíc strava je i zdrojem výživy pro dítě

To, jak budeme vypadat a cítit se po narození dítěte, můžeme částečně ovlivnit už během těhotenství. To znamená, že bychom si mely pečlivě sestavovat jídelníček a zařadit i přiměřenou fyzickou aktivitu. Rozhodně není dobré během těhotenství „povolit otěže" a dopřávat si v nekontrolovatelném množství vše, na co máme chuť. V ideálním případě by měla žena během těhotenství přibrat asi 12 až 15 kilogramů. Tento přírůstek na váze znamená, že se žena do tří měsíců po porodu téměř jistě dostane na svou původní váhu.

Nárůst hmotnosti je ale často dán nejen tím, že začneme konzumovat jiné potraviny než před těhotenstvím a jíst více, ale též rozdílnou genetickou a hormonální dispozicí. Jsou ženy, které přiberou 25 kil a ženy, které přiberou pouze 10 kilogramů, přestože jedí stejně.

            V každém případě je vhodné vyhýbat se v těhotenství příliš tučným a sladkým výrobkům, sladkým nápojům typu džusů, slazeným minerálkám či slazeným ochuceným mlékům.

Tělo maminky má během šestinedělí přirozenou tendenci hubnout. Je to dáno i tím, že děloha se zmenšuje a zavinuje, a tím se snižuje i její váha. Navíc kojení a méně spánku spojené s péčí o miminko má za následek vyšší energetický výdej než dřív. V každém případě je potřeba dbát na to, abychom i v šestinedělí a během prvních měsíců po porodu měly vyvážený jídelníček, aby v něm byly v dostatečné míře zastoupeny všechny základní složky.

            Energetický výdej během kojení se zvyšuje přibližně o 2 000 kJ na den. Tato větší potřeba je kryta z tukových rezerv vytvořených během těhotenství. V té době si žena ukládá do zásoby živiny, tedy tuky, sacharidy, vitaminy A, D, E, železo, zinek, vápník. Pokud jsou zdroje dostatečné, jejich přechodný nedostatek neovlivňuje koncentraci těchto živin v mateřském mléce. Nutný je však přísun živin, které se do zásoby neukládají: bílkoviny, vitaminy řady B, vitamin C a minerály sodík a draslík. Jejich nedostatečný příjem by nepříznivě ovlivňoval výživový stav matky a dítěte. Doporučuje se jíst dostatek zeleniny, ovoce, celozrnného pečiva, bílkovin ve formě masa, tvarohů či luštěnin. Vyhnout bychom se naopak měly houbám, nadýmavé zelenině a nadměrnému přísunu cukrů (sacharidů) ve formě sladkostí a sladkých nápojů.

Na hladovku a drastické diety v tomto období rozhodně zapomeňme. Rozumný úbytek na váze se pohybuje okolo dvou kil za měsíc. Lékaři zjistili, že pokud matka drží přísnou dietu s cílem rychle snížit nadměrnou hmotnost, dochází ke zvýšenému odbourávání tukových buněk do mateřského mléka. V tukových buňkách jsou přítomny i některé toxické a cizorodé látky rozpustné v tucích (dioxiny, polychlorované bifenyly, DDT), které se tam nahromadily během dosavadního života ženy. Mateřským mlékem se pak dostávají do organismu dítěte.

Po porodu dochází k rychlému úbytku tělesné hmotnosti. V průběhu prvních šesti měsíců je to půl až jeden kilogram za měsíc, u žen s nadváhou jeden až dva kilogramy za měsíc. Tyto ztráty jsou ale fyziologické a nemají vliv na kojení. Ne každá žena však v průběhu kojení ubývá na váze, přibližně pětina žen si váhu uchová nebo dokonce zvýší.

            Žena je schopna zajistit kojení i s nižším energetickým příjmem. Je to proto, že čerpá ze svých zásob a nemá to vliv na kvalitu mléka. Pokud ale dojde k výraznému omezení stravy, žena jí méně než 7500 kJ denně, dochází již k poškozování zdraví kojící ženy.

Jak tedy po porodu zhubnout? Přijatelné je pozvolné snižování nadměrné hmotnosti vzniklé během těhotenství, kdy se odbourávají tukové zásoby v oblasti pasu a hýždí. Denní energetický příjem by měl dosahovat 7560 kJ.

            Nekojící žena se může stravovat tak jako před porodem (5000 kJ), měla by ale myslet na dostatečný příjem bílkovin a vápníku. Strava v jídelníčku má být pestrá a vyvážená s dostatkem vápníku, zinku, hořčíku, vitaminů B, vitaminu C a dalších živin. Také mírné cvičení přispívá nejen k dobrému pocitu a spokojenosti matky, ale i dobrému prospěchu dítěte.

            Sestavit si jídelníček správně není nijak složité. Jídlo si rozdělíme do 5-6 denních porcí, protože tak pomůžeme nastartovat svůj metabolismus a hubnutí bude rychlejší. Jedna porce by neměla přesáhnout 1400 kJ, večerní pak 800 kJ. Důležitý je i vhodný pohyb, kromě každodenních procházek s kočárkem je vhodné i plavání či kolo, rotoped a cvičení zaměřené na posílení svaloviny. Ideální je věnovat se cvičení asi třicet minut denně.Pravidelný pohyb je nejen účinným pomocníkem při hubnutí, ale také zlepšuje náladu.

 

 

• Mějte po ruce zdravé nekalorické jídlo pro rychlé zahnání hladu, pak vás nenapadne sáhnout po čokoládě, sušenkách nebo sladkém pečivu. Ideální je mít doma zásobu nízkotučných jogurtů či sýrů, čerstvou zeleninu a ovoce a také celozrnné pečivo.

 • Nemáte čas nakupovat? Pak požádejte manžela, přátele či příbuzné, aby vám pomohli. Zejména v šestinedělí na to určitě máte nárok

• Nezapomínejte se najíst. I přesto, že prioritou je teď pro vás miminko, neměla byste zapomínat, že jíst se má pětkrát denně.

 • Smysluplné je vážit se maximálně jednou týdně, častěji stejně není žádný výsledek znát a ručička, která se zdánlivě nepohne z místa, vás jen stresuje.

• Pijte dostatek tekutin. Kromě toho, že je pitný režim důležitý pro správnou tvorbu mléka, pomůže vám to i hubnout. Denně byste měla vypít aspoň dva litry zdravých nápojů.

 • Poslouchejte své tělo. Říká vám, že má hlad? Pak se najezte. Jste unavená? Odpočívejte a nedoplňujte si chybějící energii nějakou sladkou bombou.

 • Jezte přiměřeně velké porce. Když budete jíst pravidelně v menších dávkách, nebudete mít nikdy tak velký hlad, abyste byla nucená spořádat velkou porci jídla naráz.

 • Dbejte na to, aby ve vašem jídelníčku byla dostatečně zastoupena vláknina. Vyhnete se tak zažívacím potížím, jako například zácpě, která často trápí ženy v poporodním období. Dopřejte si v dostatečném množství čerstvé ovoce a zeleninu.

• Vyvarujte se jídel z rychlého občerstvení, obsahují až příliš velké množství nasycených mastných kyselin. Nevhodné jsou i rychlé večeře typu pizza nebo párky.

 • Buďte realistka. Nezapomeňte, že je třeba brát těhotenství jako 18měsíční záležitost - devět měsíců vaše bříško rostlo a dalších devět měsíců potřebujete, abyste se vrátila ke své původní postavě.

 

 

 

Mirka Koníčková, MUDr. Erika Matějková

 

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...