Probiotika se v současnosti definují jako živé mikroorganismy, bakterie mléčného kvašení, které příznivě ovlivňují zdraví člověka zlepšením jeho mikrobiální střevní rovnováhy. Celkové množství bakterií trávícího traktu je 10x větší než počet buněk lidského těla! Mezi probiotické kultury patří hlavně lactobacily.

Většina lidí začne o tomto doplňku stravy uvažovat až s příchodem nějakého problému. Např. po užívání antibiotik, které střevní harmonii významně zhoršují. Lze je ale také užívat preventivně, např.na podzim proti nachlazení, kdy významně posilují naši imunitu. Z estetického hlediska mnozí z nás uvítají informaci, že při dlouhodobém užívání zlepšují probiotika stav nečisté pleti, která odráží v mnoho případech špatný stav našeho tlustého střeva. A málokdo uvažuje o probiotikách v souvislosti s redukční dietou, zvláště takovou, kterou si člověk "naordinuje" sám, která je v přísunu potravy nevyvážená a může nepříznivě zasáhnout do střevní mikroflóry.

Můžeme se také podívat na náš gastrointestinální trakt. V ústech potravu mechanicky upravíme rozžvýkáním a chemicky pomocí slin. Bohužel v této fázi už děláme chyby. Jídlo často sníme rychle a mechanicky nedokonale zpracovaná strava jde do žaludku V žaludku při trávení potravy pomáhají především žaludeční  kyseliny, ale při nesprávně rozmělněné stravě ani žaludeční kyselina není všemocná. Ve dvanácterníku je proces zažívání nejintenzivnější.Tady se musí upravit tuky spolu s důležitými vitamíny (A,D,E,K, koenzym Q10, betakaroten)  a tady začíná i vstřebávání všech živin, které potom pokračuje v tenkém a tlustém střevě. Když není potrava správně pro střevo připravená, začne ve střevě hnít a tím hubí přátelské mikroby a na jejich místo nasazuje nepřátelské mikroorganismy, které dovolují, aby se ve střevě usadily i různé plísně. Plísně jsou nevítanými návštěvníky našich útrob i proto, že velmi často bývají prvotní příčinou nejrůznějších alergických chorob, či rakoviny. Když se k tomu přidá užívání antibiotik, chemoterapeutik či nevyvážená dieta, je proces hubení přátelských bakterií dovršený a v našich střevech vzniká velmi vhodné prostředí pro hnilobné a plísňové procesy. Střeva jsou základním kamenem imunity.
Ve střevech zdravého člověka žijí  přátelské bakterie, které je  před nepřátelskými mikroorganismy a plísněmi chrání a zároveň vyrábějí pro náš organismus některé vitamíny skupiny B a vitamín K. Z výše uvedeného jasně vyplývá, proč probiotika užívat nejen jako doplněk léčby, ale i preventivně. Laktobacily podporují kvasné procesy, které chrání sliznici střeva.


 

Zdravotní přínos probiotik:

 

- Ozdravuje střevní mikroflóru. Probiotické mikroorganismy produkují organické kyseliny a tím dochází k poklesu pH, což vede k potlačení růstu hnilobných bakterií a kvasinek

- Posiluje imunitu

- Snižuje tvorbu bakteriálních enzymů v tlustém střevě, které mají mutagenní účinky a mohou vyvolávat růst nádorů. Probiotika dokáží karcinogenní látky chemicky rozložit.

- Zvyšuje odolnost střeva proti choroboplodným mikroorganismům

- Snižuje hladinu škodlivého LDL cholesterolu

- Zvyšuje vstřebávání vápníku.

- Podílí se na syntéze některých vitamínů (B,K)

- Potlačují původce průjmových onemocnění

- Probiotika jsou nutná při každé redukční dietě

 

 

Probiotika jsou zaslouženě stále větším hitem. Dokáží příznivě působit na střevní mikroflóru, a tím ovlivnit náš zdravotní stav a imunitu. Počet chorob a zdravotních potíží, které eliminují nebo zlepšují, se překvapivě rozšiřuje.

 


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...