Co je to homeopatie? Jak vlastně působí? Jaké má výhody? Kdy ji můžeme použít? Tyto a další otázky  na téma homeopatie má u nás řada lidí. Je to dáno především tím, že homeopatie v ČR nemá zatím takovou tradici, jako je tomu v jiných zemích, ačkoliv je to už přibližně 200 let stará léčebná metoda, která je podle WHO (světové zdravotnické organizace) druhá nejrozšířenější ve světě.

Je to velmi jemná metoda léčby se širokým polem použití, která vychází z tzv. principu podobnosti, kdy se „podobné léčí  podobným". Ten  je patrný již v jejím názvu ( z řečtiny: homeo - stejný, pathos - utrpení, nemoc ). Právě v tom spočívá zásadní rozdíl mezi homeopatií a klasickou medicínou, neboť klasická medicína léčí pomocí léků, které vyvolávají opačný účinek. Naproti tomu homeopatickým lékem se organismus natolik posílí, že může příčinu nemoci zlikvidovat sám.  Jako příklad uvedu pacienta s horečkou: Lékař nám doporučí lék proti horečce, zatímco homeopat vybere lék, který je nejvíce podobný horečce pacienta.

Další rozdíl je v tom, že lékař může na horečku předepsat v podstatě stejný druh  léku, zatímco homeopata zajímají individuální projevy horečky - někdo má zimnici, jiný ne, jeden se silně potí, druhý ne a třetí má k tomu bolesti hlavy. Jeden může mít velkou žízeň a druhý může pít jen po douškách nebo je bez žízně. Může k tomu preferovat určitou teplotu nápojů atp. A proto homeopat může předepsat na horečku několik různých léků. Jejich výběr tedy závisí na individuálních projevech daného organismu.

Princip podobnosti používal už řecký lékař Hippokratés ve 4. století před n. l., stejně jako později řada bylinářů či šamanů.

V homeopatické léčbě se neléčí  jen jednotlivé příznaky, ale celý člověk nejen  po fyzické stránce, ale současně také po emoční a psychické. Již zakladatel homeopatie  Samuel Hahnemann (1755-1843) prohlásil: „Neléčím nemoci, léčím člověka"

Homeopatie  vidí nemoc, jako projev hlubší nerovnováhy organismu a jeho oslabené vitální síly.

K výrobě homeopatických léků se používají výhradně látky přírodního původu. Podávají se ve zředěné podobě - v tzv. homeopatické potenci.

Mezi zvláštnosti homeopatických léků patří i to, že v procesu potenciace získávají léčivé účinky i látky, které jsou v surovém stavu neúčinné nebo nemají na organismus žádný vliv.

Homeopatie není bylinná léčba. I když jsou homeopatické léky vyráběny pouze z přírodních zdrojů, jejich účinek je odlišný.  Homeopatie je bioinformační  léčba. To znamená, že lék dá organismu potřebnou informaci, která stimuluje vnitřní obranné síly organismu a tím dochází k zahájení léčebného procesu.

Homeopatie nabízí šetrné a přirozené řešení, jak akutních, tak  i chronických, zdravotních či psychických potíží na základě celostního individuálního přístupu.

Může být použita téměř všude. Její omezení se vztahuje pouze k nezvratným změnám poškozených orgánů,  stavů vyžadující chirurgické řešení a tam, kde je nutné dodávat tělu chybějící látky - např. insulin u cukrovky atd. Ale i zde je možné homeopatickou cestou alespoň stabilizovat stav pacienta.

 

Hlavní výhody homeopatické léčby:

  • Mimo různé akutní stavy, léčí i opakované infekce nejrůznějších lokalizací a dokáže vyléčit také řadu chronických onemocnění, která se klasickou medicínou léčí obtížně a u kterých je možné pomocí chemických léků pouze potlačovat jejich projevy.
  • Je vynikající preventivní léčbou - pomáhá odstranit vnitřní sklon pacienta k určitému onemocnění.
  • Homeopatické léky nemají vedlejší ani nežádoucí účinky, neobsahují žádné škodlivé látky, nevyvolávají alergie ani nezpůsobují závislost.  Jsou voleny naprosto individuálně pro konkrétního pacienta.
  • Je také velmi vhodnou léčbou pro těhotné a kojící ženy, pro kojence a batolata
  • Homeopatii je možné použít také u pacientů, kteří užívají jiné léky nebo jinou léčebnou metodu.

 

 

Na závěr bych ráda uvedla citaci zakladatele homeopatie Samuela Hahnemana:

 

„Nejvyšším a jediným posláním lékaře je vracet nemocným zdraví, což jest nazýváno léčbou".

 

 

Marcela Garncarzová, DiS.

Kulturní a mateřské centrum Barrandov, Werichova 981, 1.p. dv.č.3

Tel.: 774 836 841

Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Web: http://homeopatie-poradna.webnode.cz

 

 

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...