Pohled nynější  dermatologie mne potěšil, protože od doby, kdy jsem chodila na kožní,  lékaři v mnohém pokročili  a nyní se jejich názor na příčinu onemocnění podstatně shoduje s naším. Pomineme fakt, že akné rozdělují podle míry závažnosti a podle projevů do několika subtypů. Acné vulgaris je autoimunitní geneticky podmíněná choroba, jejíž etiologie je komplexní:

 

1. Hormonálně podmíněná hyperprodukce mazu-seborrhoea

2. Folikulární hyperkeratóza / komedony/ 

3. Změny v mikrobiální flóře- přemnožení běžné rezidentní kožní flóry-Propionbacterium  acnes

4. Imunologické procesy a zánět.

Tyto procesy se vzájemně ovlivňují.

 

 

Ad 1/ produkce mazu v mazových buňkách je regulována androgeny. Hlavním zdrojem androgenů jsou nadledvinky a gonády. Někteří pacienti však zvýšeně produkují maz i v případě normální hladiny androgenů. Zvýšené hladiny androgenů v séru bývají u syndromu polycystických ovarií, u vrozené andrenální hyperplazie a při užívání některých druhů hormonální antikoncepce. Dětská a juvenilní acne je následkem CIRKULUJÍCÍCH adrenálních nebo gonadálních androgenů. U dívek a žen  je vázána na menstruační cyklus.

Zvýšená hladina androgenů bývá i u  tumorů nadledvinek nebo jaterního parenchymu, bronchiálního karcinomu, syndromu žlutého tělíska v graviditě/přetrvává/, vzácně enzymovým defektem. Ženy mohou trpět kromě akné i zvýšeným ochlupením/hirsutismus/ a  zhruběním hlasu. Ale je také řada pacientů, kdy výsledky hormonálního, gynekologického, eventuelně endokrinologického vyšetření bývají v mezích normy. Kůže SAMA je aktivním endokrinním orgánem s vlastním metabolismem androgenů ! U postižených jedinců je patrně zvýšená citlivost mazových žláz vůči androgenním hormonům.

 

Ad 2/ Nerovnováha mezi nadměrnou tvorbou a nedostatečnou likvidací keratinocytů vede k tvorbě komedonů. 

 

 

Ad3/ Propionbacterie preferují prostředí s vysokým obsahem mazu. Nejsou tedy primárním, ale sekundárním faktorem, který jen svými metabolity zhoršuje zánětlivé procesy kůži.

Propionbacterie se jinak běžně vyskytují i u zdravé populace.

 

4. Imunologie přesně vysvětluje, jaké imunitní pochody probíhají ve folikulech, pro nás nepodstatné. 

 

 

Vnější příčiny akné

 

1. Doping  acné - je důsledkem užívání body building steroidů, testosteronu a anabolik. Navíc u mužů mohou vést anabolika k atrofii testes, hypertrofii prostaty, neplodnosti a tyto symptomy  se nemusí  zcela upravit ani po jejich vysazení. Mohou poškodit jaterní tkáň  a vést ke vniku maligního nádoru jaterního parenchymu. 

  

2. Akneiformní jsou i vitamíny skupiny B /B1, B6, B12/. Je to překvapivý fakt, protože mi vždy právě všichni tvrdili, že mám nedostatek vitamínů B a doporučovali jíst kvasnice.

 

3. Akne vyvolávají i některé kosmetické přípravky a detergenty, oleje, pomády, ropné deriváty, vazelíny, minerální oleje, sloučeniny chlóru, brómu a jódu. Pacienti  pracující s čistícími prostředky na bázi chlóru by měli zvážit změnu pracovního zařazení. Pevné chlorované uhlovodíky navíc působí nefrotoxicky a hepatotoxicky.

 

4. Přehnané UV záření, nevhodné opalovací oleje a krémy. Zatímco mírné slunění přispívá ke   zklidnění projevů akne, zvláště u moře a na horách, u těžších případů se naopak může akne zhoršit. Podíl může mít i určité procento nafty v mořské vodě.

 

5. Mechanické tření kůže o oděv, čelenky, klobouky, vlasy, koženka sedadel v autě, pásky.

 

6. Pocení a pobyt v horkém, dusném prostředí bez možnosti adekvátní hygieny /kuchyně, tropy/.

 

7. Akné vyvolávají i některé léky, glukokortikoidy, androgeny, některá orální kontraceptiva,  halogeny-sloučeniny clóru,  brómu a jódu/, vitamíny skup. B a D, antiepileptika, sedativa /lithium, fenobarbituráty/, cyklosporin, nidrazid, 8-metoxypsoralenv kombinaci s UVA, antituberkulotika,  streptomycin, ampicilin a tetracyklin/vida !/, chinin, disulfiram, thiomočovina, thiouracil, přípravky používané v rtg diagnostice, některá antiarytmika, léky na štítnou žlázu s jódem, jodid draselný, jód nebo bróm obsahují i některá antidepresiva /Citalopram/, antimigrenika /Relpax/, Lexaurin, a téměř všechna mukolitika/podporují vyhleňování /

 

8. Minerální vody obsahující jód : Hanácká kyselka, Vincentka, Zaječická.

    Džusy obohacené o vitamíny, vitamínové komplexy.  

 

9. Psychika. Lékaři si všimli, že pacienti s akné mají zvýšenou měrou sklony k depresím, jsou úzkostní a přecitlivělí na reakce okolí. Díky svému hendikepu se straní společnosti. Doporučují i souběžnou podpůrnou psychoterapii.

 

                                     

 

Léčba lehčích forem akné

 

Erytromycin, Clindamycin, kyselina azelaová, imidazolová antimykotika, lihové roztoky, Benzolperoxid , Tretinoin.

 

 

 

Léčba těžších  forem akné

 

 

Všichni přispěvatelé se shodují, že akne je CHRONICKÁ kožní choroba, že VŠECHNY LÉKY jen KONTROLUJÍ, ale NELÉĆÍ AKNÉ. Terapii je nutno provádět dlouhodobě. První výsledky bývají patrné za měsíc a po intenzivní fázi terapie je nutná ještě léčba udržovací, mnohdy i po dobu několika let. Po vysazení léků dochází k relapsu. Nutno smířit pacienty s chronicitou onemocnění. Podpůrná léčba spočívá v pravidelném čištění pleti podle pokynů lékaře.  Nedborně provedená péče může projevy zhoršit. Dietní opatření nemají na průběh akne většinou žádný vliv. Zcela výjimečně je pozorováno zhoršení po konzumaci většího množství čokolády, mastných, sladkých  nebo kořeněných jídel.

 

 

Léky :

1. makrolidová antibiotika/Claritromycin, Azitromycin. Benzoylperoxid, lokální antibiotika, retinoidy/tretinoin, adaptalen, izotretinoin/ na bázi kyseliny retinové  jsou patrně  dnes nejúspěšnějším léčivem. Mají silné protizánětlivé účinky, zastavují tvorbu mazu a keratinizaci. Kontraindikací je gravidita a kojení, za slunečných dnů je potřeba dávky snížit. Dlouhodobé nepřerušované užívání není vhodné, během léčby je nutno kontrolovat játra. Obliba kyseliny salicylové upadá. Metronidazol se užívá k léčbě některých zánětlivých forem akne. Kyselina azelaová k udržovací léčbě.

2. Fyzikální léčba spočívá ve zmírnění zánětlivých projevů a v odstraňování jizviček a  pigmentací po léčbě. Soft  lasery, diodové lasery,  dermabraze, chemický peeling, pulsní světlo. Ustoupilo se od fototerapie, vyvolávalo hyerpigmentace. Laserové techniky jsou velmi drahé a nejsou hrazeny pojišťovnou, proto nejsou dostupné pro všechny nemocné.

  

 

 

Pohled celostní medicíny

 

V mnohém se shodujeme s klasickými lékaři.

Neléčíme však kůži zvenčí, ale tělo zevnitř. Vnitřní čistota se pak projeví  i navenek.

Léčba projevů samotných je potřebná, protože okamžité vizuální zlepšení obličeje přinese psychickou úlevu a zvýšené sebevědomí nemocného, neřeší však samou podstatu nemoci, a proto je pak pacient vystaven recidivám a závislosti na dalších a dalších lécích.  

 

1. Shoda: hlavní příčina tkví v hormonální nerovnováze. Sledujeme celou hormonální osu hypothalamus - hypofýza - nadledvinky - ovária/ testes. Také se domníváme, že příčinou je nadprodukce testosteronu a že  hormonální antikoncepce v některých případech sice potlačuje, v jiných však vyvolává tvorbu akné. Pro hormonální souvislost mluví i to, že ženy mívají  zhoršení akné před menstruací. Bývá tady narušený menstruační cyklus, ženy trpívají premenstruačním syndromem, mívají výtoky.

    Zatížení žláz s vnitřní sekrecí bývá bakteriální i virové. Na hypofýze a hypothalamu  nalézáme borrelie, FSME, gramnegativní koky, herpetické viry  atd. V ženských i mužských pohlavních orgánech bývají borrelie, chlamydie, mykoplazmata,  grammnegativní koky, viry hepatitid. Polycystická ovaria jasně mluví pro parazitární zatížení cizopasníky typu Cestoda.

   

2. Podle čínské medicíny za hospodaření s tuky odpovídají játra. I lékaři si všimli, že játra bývají u těchto pacientů postižená. Na játrech a žlučníku hledejme EBV, CMV, viry žloutenek, Helicobacter, parazity, borrelii atd. Kromě detoxikace pomůže jaterní čistící kůra. Stejné zátěže mívá slinivka-nevynechat, patogeny se stěhují. .

 

3. Čisté střevo - čistá pleť. Někdy nejhorší projevy akne zmírní i opakovaný hydrokolon.Tyto dva postupy  nemocný může provést hned, bez čekání na terapeuta. Pro souvislost akné se zažíváním svědčí i fakt, že v místech, kde se pupínky objevují nejčastěji, na tvářích a bradě, vede meridián žaludku a tlustého střeva. Brada je pak reflexní zónou pohlavních orgánů.    

 

4. Propionbacterií si nevšímáme, hrají jen podružnou roli. Když změníme podmínky   na kůži a omezíme tvorbu mazu, /vyčištěním jater,pohlavních orgánů a celého zažívání/,   propionbacterie se neudrží.

 

5. Velmi důležité je čistit nadledvinky. Nadledvinky kontrolují naši odolnost vůči stresu. Také psychická rozlada nemocných souvisí s hormonální nerovnováhou a upravuje se jednak  při prvních viditelných výsledcích, jednak po detoxikaci endokrinní soustavy. Nasadit antidepresiva je na škodu, čteme, že antidepresiva stav zhoršují. Je sympatické, že dermatologové berou v úvahu i psychickou stránku nemoci, ale pokud nejsou v léčbě výsledky, pohovor s psychologem je tu málo platný. Zvýraznila jsem pojem CIRKULUJÍCÍ androgeny, protože se ztotožňujeme s myšlenkou, že nadbytečné hormony a jiné toxiny  kolují v krvi, tělo se jich zbavuje kůží,  a proto nestačí čistit tělo zevně.

 

6. I my si myslíme, že detoxikace pacienta s akné je dlouhodobější záležitost, protože se týká více orgánů a technicky je obtížené  čistit všechny najednou, ale nesouhlasíme s názorem, že je to nemoc chronická a nevyléčitelná, jen léčitelná. Sama jsem důkazem.

 

                                                                                

 

                                                                                Ing. Hana Bláhová

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...