Vitaminy jsou „zdravé" - to víme jistě všichni již od dob našeho dětství. Ale skutečnost, že vitaminy jsou nezbytné pro život, si uvědomujeme asi méně. Jak jinak lze vysvětlit fakt, že mnoho lidí není vitaminy dostatečně zabezpečeno, přestože přeplněné obchody nabízejí téměř všechny druhy potravy. Tento nedostatečný přísun sice nemusí být nutně příčinou klasických chorob, ale může vést k únavě, zesláblosti, poruchám koncentrace, bolestem hlavy, změnám na pokožce, žaludečním a střevním potížím.

Číst dál...

Troufám si tvrdit, že asi už nikdo nepochybuje o důležitosti vápníku pro náš organizmus. Důležité je ale vědět, že při jeho nedostatku není konzumace samotného vápníku ideálním řešením. Musíme ho získat s dalšími pro tělo důležitými látkami, které jeho metabolizmus v těle podpoří.

Číst dál...

Všechny budoucí maminky si přejí mít zdravé a chytré děti a většinou si také uvědomují, že důležitým faktorem, který to může ovlivnit, je správná výživa. Ne vždy ale vědí, jak nepostradatelný je pro zdraví  právě jod, a to dokonce již v době, kdy se dítě teprve vyvíjí v matčině těle, protože nedostatek tohoto prvku u těhotné ženy může vést k závažným poruchám vývoje plodu.

Číst dál...

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...