Vaginální mykóza (známá také jako kvasinková infekce nebo kandidóza) je nejčastějším onemocněním, kvůli kterému ženy navštěvují ordinaci gynekologa. Tři ze čtyř žen ji prodělají alespoň jednou za život, téměř polovina z nich ji dostává opakovaně. V České republice tento problém v současnosti trápí nejméně 100.000 žen v produktivním věku.
V širokém povědomí jsou vaginální infekce ztotožňovány s přítomností poševního výtoku. Většina žen považuje za patologický výtok i běžné fyziologické zvlhčení pochvy a pokud něco takového objeví, ihned spěchá k lékaři. U těchto žen většinou nezjistíme kultivací přítomnost žádné infekce.
Záněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí. Průběh zánětu závisí na původci infekce, jeho schopnosti napadat organismus (tzv. virulenci) na jedné straně a obranné schopnosti organismu na straně druhé.
„Pane doktore, já mám ZASE výtok!" Jde snad o nejčastější větu pronesenou v ordinaci gynekologa! Udává se, že výtok z rodidel patří mezi 25 nejčastějších důvodů, kdy pacient resp.pacientka vyhledává lékaře. V naprosté většině případů jde o stav, kdy léčení je jednoduché, ale výtok z rodidel může být i příznakem závažného onemocnění.
Rozhovor s Prim.MUDr. Janou Roubalovou z Fakultní nemocnice v Brně-Bohunicích, která se ozonoterapií soukromě zabývá již asi 4 roky.
Zánět je nejstarší, u člověka nejzákladnější fyziologický obranný a reparační proces, kterým organismus odpovídá na všechny druhy poškození. Úkolem zánětu je zničit a odstranit poškozující vlivy, lokalizovat patologický proces na místo poškození, podporovat specifickou imunitní odpověď a urychlit regeneraci poškozené tkáně.