Vaginální mykóza (známá také jako kvasinková infekce nebo kandidóza) je nejčastějším onemocněním, kvůli kterému ženy navštěvují ordinaci gynekologa. Tři ze čtyř žen ji prodělají alespoň jednou za život, téměř polovina z nich ji dostává opakovaně. V České republice tento problém v současnosti trápí nejméně 100.000 žen v produktivním věku.

Číst dál...

 V širokém povědomí jsou vaginální infekce ztotožňovány s přítomností poševního výtoku. Většina žen pova­žuje za patologický výtok i běžné fyziologické zvlhčení pochvy a pokud něco takového objeví, ihned spěchá k lékaři. U těchto žen většinou ne­zjistíme kultivací přítomnost žádné infekce.

Číst dál...

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí. Průběh zánětu závisí na původci infekce, jeho schopnosti napadat organismus (tzv. virulenci) na jedné straně a obranné schopnosti organismu na straně druhé.

Číst dál...

     „Pane doktore, já mám ZASE výtok!" Jde snad o nejčastější větu pronesenou v ordinaci gynekologa! Udává se, že výtok z rodidel patří mezi 25 nejčastějších důvodů, kdy pacient resp.pacientka vyhledává lékaře. V naprosté  většině případů jde o stav, kdy léčení je jednoduché, ale výtok z rodidel může být i příznakem závažného onemocnění.

Číst dál...

Zánět je  nejstarší,  u člověka nejzákladnější fyziologický obranný a reparační proces, kterým organismus odpovídá na všechny druhy poškození. Úkolem zánětu je zničit a odstranit poškozující vlivy, lokalizovat patologický proces na místo poškození, podporovat specifickou imunitní odpověď a urychlit regeneraci poškozené tkáně.

Číst dál...

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...