V České republice je podle posledních údajů každý čtvrtý člověk alergik, každý sedmý má alergickou rýmu, každý desátý má ekzém a každý dvanáctý má astma.

MUDr. Bronislava Novotná PhD. z alergologické ambulance Interní gastroenterologické kliniky FN Brno se již 10 let zabývá léčbou alergií a astmatem v těhotenství. Za posledních 5 let shromáždila obsáhlou databázi těhotných alergických a astmatických žen a jejich narozených dětí. Obdobné úzce specializované pracoviště v ČR není. Ve světě se této problematice věnují centra v USA, kde mají nejvíce zkušeností s velkým množstvím pacientek a vydávají doporučení pro léčbu těhotných žen, která využívají všechna světová pracoviště.

 

 

Začněme obecnou otázkou: Co je to alergie a astma ?

 

Alergie je onemocnění imunitního systému, který se projevuje zvýšenou reaktivitou na podněty zevního prostředí, jako např.na pyly, roztoče, plísně atd. Tato dispozice je zakotvena v genech, může se dědit a během života se vyvíjí. Nemusí se během života projevit vůbec, ale je známa studie z Itálie, kde byli nalezeni lidé s první alergickou reakcí ve věku kolem 75 let.

Astma je chronické zánětlivé onemocnění průdušek. Jde o neinfekční zánět, který způsobí zvýšení reaktivity průdušek. Zvýšeně reaktivní průdušky se pod různými vnějšími podněty zúží a pacientovi se pak špatně dýchá, cítí tlak na hrudi, slyší pískot nebo jen kašle. Průduškové astma je nejčastější vážné chronické onemocnění v těhotenství, trpí jím 8-12% žen.

 

Je dlouhodobá alergie předstupněm astmatu ?

 

Alergie jako taková je schopnost organismu reagovat alergicky.To se klinicky projevuje různými nemocemi, jako je alergická rýma, alergické astma. Alergická reakce tedy probíhá na sliznicích respiračního traktu. Např. alergická rýma je preastmatický stav. Po vdechnutí alergenu, probíhá alergická reakce na sliznicích jak nosu, tak i průdušek Když bychom udělali alergikovi test na astma, může se prokázat zvýšená reaktivita na průduškách, a přesto nemusí mít dechové problémy.Existuje také astma nealergické, které se projeví po nějakém infektu, nachlazení, kdy způsobí zvýšenou reaktivitu virus nebo bakterie. Astmatický záchvat může být také vyvolán námahou, stresem, aj.

 

 

Které nemoci mohou alergii a astma v těhotenství zhoršovat?

 

Alergickou rýmou v těhotenství trpí 20% žen. K tomu přispívá i rýma nealergická, která je v těhotenství vyvolaná zvýšenou hladinou progesteronu, který způsobí zduření všech sliznic v těle. Na ně pak lépe nasedají bakterie a vznikají záněty. V dutinách nosních je zánět dokonce 6x  častější než v době mimo těhotenství.  Je to vlastně infekce, která ale zhoršuje astma. Hormonální rýma se projevuje pocitem ucpaného nosu. Typy rýmy je třeba odlišit, např. testem z odebrané krve na alergeny, protože hormonální rýma za 1-2 týdny po porodu odezní.  Rýma medikamentózní je způsobena nadužíváním volně prodejných nosních kapek. Předávkování může způsobit u nastávající matky zvýšení krevního tlaku, snížení průtoku krve dělohou a tím nedostatečné okysličování plodu.

Těhotné ženy nesmí zanedbávat infekční onemocnění (např.zánět dutin), která jsou léčitelná antibiotiky. Měli jsme zde několik případů, kdy se lékař bál nasadit antibiotika, infekt se tím zanedbal a my jsme nakonec museli řešit mnohem horší projevy (např. zápal plic). Máme antibiotika, která jsou pro těhotné i kojící ženy povolena.

Až 50% žen v těhotenství trpí gastroesofageálním refluxem, tj.pálení žáhy, které vzniká díky zvýšené hladině progesteronu, ten způsobí uvolnění svěrače mezi jícnem a žaludkem a dochází k vracení obsahu nebo jen kyselin ze žaludku do jícnu. Dochází k podráždění, ke kašli, který zhoršuje projevy astmatu.

Pak je častá chudokrevnost, kterou musíme hlídat kvůli zvýšené možnosti infekcí a porodní váze dítěte.

 

Jak se astma a alergie v těhotenství léčí ?

 

V průběhu 9 měsíců těhotenství nikdo nedokáže dopředu určit, jak se bude astma vyvíjet.Rozsáhlé světové studie uvádějí, že u 30% pacientek se tíže astmatu v těhotenství mění. Proto musí být těhotná žena bezpodmínečně kontrolovaná u specialisty, abychom mohli upravovat léčbu. Cílem léčby je řádně léčit astmatický zánět a tím snížit průduškovou zvýšenou reaktivitu. Můžeme tak docílit, že průdušky nejsou zúžené a plod má tak zajištěný dostatečný přísun kyslíku. To potřebuje po dobu celého těhotenství pro svůj vývoj, ale nejdůležitější jsou první 3 měsíce, kdy se u dítěte zakládají jeho budoucí orgány. Ideální by proto bylo, kdyby žena byla správně kompenzovaná již v době před otěhotněním, aby měla správné léky s ohledem na chystaný stav. Ideální je uvědomělá matka, která plánuje těhotenství a předem se přijde poradit. Je řada žen, které po ukončení léčby na dětské alergologii nikam nechodí a dál se neléčí a pak přijdou těhotné, třeba až v 37 týdnu, kdy se těžce stabilizují, ale hůře také vyšetřují.

Podle mezinárodních doporučení používáme k léčbě stejná farmaka jako mimo těhotenství, ale vybíráme podle bezpečnosti preparáty cíleněji. Bezpečnost léků v těhotenství je dána 5 kategoriemi bezpečnosti (FDA), jsou značena jako kategorie A až X. Většina léků je v kat.B a C, kat.X je pro těhotné zakázána.

Léčbu astmatu vedeme podle jeho tíže (tab.).Těžiště léčby jsou léky preventivní, které kontrolují u astmatu zánět. Jsou určeny k pravidelnému a dlouhodobému užívání. Od 3.stupně astmatu přidáváme léky k dlouhodobému rozšíření průdušek. Nejtěžší 4.stupeň je léčen kortikosteroidy v tabletkách aj. Podávání stanoví lékař .K rychlému odstranění zúžení průdušek a tak i klinických potíží ( dušností, pískotů..) používáme úlevové léky.Ty se používají  jen při potížích, nikoli !! pravidelně.

Léky jsou v tabletkové a inhalační podobě. Inhalační podání má svou výhodu pro přímé dodání léků do dýchacích cest  ve velmi malých ( mikrogramových ) dávkách. Inhalátorů je řada a my musíme kontrolovat, jestli má pacientka dostatečnou nádechovou schopnost, zda daný lék správně vdechne do průdušek, kde léčebně působí. Omezení vzniká buď z důvodu špatného vdechnutí, prostě to žena neumí, nebo má omezené schopnosti díky onemocnění. To je velmi důležité nepodcenit, jinak astma nebude kompenzované.

Účelem léčby je, aby nemoc byla co nejvíce stabilizovaná a aby žena potřebovala co nejméně léků. Impulzem ke snížení léků je 3měsíční stabilizovaný stav a vždy o snížení rozhoduje lékař. Matka vlastně dýchá za sebe i za své dítě( „ dýchání za dva"),a proto je důležité, aby měla astma pod kontrolou, tj. s minimálními nebo žádnými klinickými projevy.

Zásadní chybou je jakékoliv léky na léčbu alergie a astmatu při zjištění gravidity vysadit. Uvádím tím dítě do nebezpečí z nedostatku kyslíku.

 

Jak pomáhá při léčbě úprava prostředí ?

 

Nejzásadnější pro zlepšení alergie či astmatu je odstranění alergenu. V posledních letech jsou na prvním místě roztoči před pyly, protože nejvíce času trávíme v místnostech, autech, nechodíme ven. Prvním krokem musíme určit, na co je žena alergická. Pokud přijde těhotná žena alergologicky nevyšetřena nemůžeme v těhotenství provádět kožní testy a odebíráme krev, ve které zjišťujeme hladiny alergických protilátek proti jednotlivým alergenům.V mezinárodních doporučení  jsou uvedeny postupy, které použít ke snížení alergenů z prostředí. Co se týče roztočů je nejdůležitější používat  proti-roztočové povlaky ze zvláštního materiálu (např.Pristin), jehož póry jsou tak malé, že nepropouští roztoče. Tyto povlaky je možno prát. Hlavním místem líhnutí roztočů je lůžko, a proto je lůžku třeba věnovat zvýšenou pozornost.

Lůžkoviny by měly být z dutých vláken, aby je bylo možno prát  v 60% C, pokud jsou povlečené výše uvedenými povlaky, není nutné praní tak často tj. po 14-21 dnech, což sleduje generační čas množení roztočů. Vysávání speciálním HEPA filtry jsou opatření pomocná. Dále je potřeba odstranit domácí mazlíčky  ( kočku, psa..). Důležité je i časté větrání, odstranění vlhkosti, je nutné vyhnout se dráždivým látkám (např.parfémy, čistící prostředky, cigaretový kouř).

Bohužel 20-30% žen v těhotenství kouří, což snižuje váhu plodu a má za následek předčasné porody. Děti kouřících matek mají snížený růst a funkci plic.

Zvláštní dieta v současnosti  v těhotenství doporučována není.

 

Jak je alergie dědičná ?

 

Dříve se mluvilo o hlavním vlivu matky, ale poslední studie ukazují na nezanedbatelný vliv genů otce-alergika. Existují grafy, které stanovují míru rizika podle genetických dispozic (obr). Opatření primární prevence jsou opatření, které zabrání vzniku onemocnění u „rizikového dítěte". „Rizikové dítě" je každé dítě, které má alergického 1 příbuzného prvního stupně tj. rodiče nebo sourozence.

Nárůst alergií a astmatu je v posledních letech tak rychlý, že vědci zatím marně pátrají po příčinách. Za 50 let se v našem okolí změnilo příliš mnoho věcí, takže pouze geny na vině nebudou.

 

Jak se projeví neléčená alergie či astma matky na plodu ?

 

Když není astma zkompenzované, nastává velké množství komplikací . Nízká porodní hmotnost, předčasný porod, vyjímečně u neléčené silné astmatičky až poškození plodu. Plod se při nedostatku kyslíku zdravě nevyvíjí.

 

A jaký vliv má těhotenství na průběh astmatu ?

 

Je udáváno, že tíže astmatu (tíže je stanovena podle potíží a hodnot funkcí plic)- tab. se u 30% pacientek zvýšila, u 23% snížila od začátku do konce těhotenství.. V 60% mají ženy následující těhotenství se shodným průběhem. Vrchol zhoršení astmatu se udává mezi 26-36 týdnem těhotenství, zlepšení nastává v posledních 4 týdnech těhotenství . Astma bývá  stabilizováno během porodu. Za 3 měsíce po porodu se astma obvykle vrací do stavu před těhotenstvím.

 

Vaše specializované pracoviště vzniklo v r.1996. Zaznamenáváte u těhotných žen s alergií a astmatem změny v přístupu k léčbě ?

 

Více se o nás ví, maminky se naučily k nám chodit, samy si nás vyhledají nebo jsou odeslány z gynekologií a porodnic, ale také z dětských alergologií. Ženy jsou zodpovědnější, starší, rodičovství plánují a řada z nich chce mít astma pod kontrolou ještě před otěhotněním. Za několik posledních let je tady nová skupina žen z IVF center, kdy některé musí být stimulované hormony-gestageny, které mohou  mít vliv na astma.

Důležitá je i osvěta mezi lékaři, aby pokud zjistí těhotenství nevysazovali léky  a doporučili péči u specialisty.

 

 

Klasifikace tíže astmatu na základě klinických projevů před léčbou

 

Příznaky méně než 1 x týdně

Krátké exacerbace

Noční příznaky ne více než 2x za měsíc

FEV1 nebo PEF > 80 % náležité hodnoty

Variabilita PEF nebo FEV1 < 20 %

 

 

Příznaky častěji než 1x týdně, ale ne každý den

Exacerbace mohou narušit aktivitu a spánek

Noční příznaky více než 2x za měsíc

FEV1 nebo PEF > 80 % náležité hodnoty

PEF nebo FEV1 variabilita 20 - 30 %

 

 

Exacerbace mohou narušit aktivitu a spánek

Každodenní potřeba inhalačních b2-mimetik s rychlým nástupem účinku

FEV1 nebo PEF 60 - 80 % náležité hodnoty

PEF nebo FEV1 variabilita > 30 %

 

 

Každodenní příznaky

Časté exacerbace

Časté noční astmatické příznaky

Omezení fyzických aktivit

FEV1 nebo PEF < 60 % náležité hodnoty

PEF nebo FEV1 variabilita > 30 %

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...