Nativní cyklus IVF má několik specifik. Jedná se o mimotělní oplodnění v rámci přirozeného mestruačního cyklu zcela bez hormonální stimulace nebo pouze s minimální stimulací, která má podpořit růst jednoho max. dvou folikulů.
Pro koho je nativní cyklus určen
Tato metoda je vhodná spíše pro mladší ženy, které samy ovulují a příčinou jejich neplodnosti jsou neprůchodné vejcovody nebo horší spermiogram partnera. Není vhodný pro starší ženy a ženy s nízkou odpovědí vaječníků na hormonální léčbu.
K nativním cyklům se často uchylují ženy, které již vyčerpaly možnosti hrazených cyklů nebo ženy, které již mají děti a nepřejí si vícečetné těhotenství.
Paradoxně bývá nativní cyklus občas úspěšný v případech nevysvětlené příčiny neplodnosti, kdy ženy neúspěšně podstoupily několik klasických IVF cyklů...
Jak probíhá nativní cyklus
Pár projde všemi standardními vyšetřeními jako před IVF. Nejčastější je nativní cyklus se stimulaci clomifen citrátem. Žena užívá jednu tabletu clomifen citrátu dvakrát denně po dobu pěti dnů od pátého dne menstruačního cyklu - tj. od pátého dne poslední menstruace do desátého dne.
Pokud cyklus probíhá zcela bez stimulace, je žena pouze pozvána 11. den cyklu na kontrolu růstu folikulů.
Jedenáctý den cyklu se žena dostaví na UZ kontrolu růstu folikulů. Jestliže je na vaječnících přítomen alespoň jeden folikul o min. velikosti 1,8 cm, obdrží žena hCG v injekční formě ( Pregnyl 10 tis. jednotek ), který si aplikuje podkožně nebo nitrosvalově obvykle tentýž den večer. 48 hodin po aplikaci hCG dochází k ovulaci zralého vajíčka. V té době se žena dostaví k punkci oocytu.
V nativních cyklech, kde jsou přítomny max. dva folikuly probíhá odběr bez narkózy. Celá procedura je rychlá a jen minimálně bolestivá. Stejně jako při klasickém IVF jsou folikuly punktovány přes poševní stěnu dlouhou jehlou. Nejedná se o klasickou bolest, spíše o nepříjemný tlak, který ustoupí ihned po vytažení jehly. Celý zákrok trvá max. 5 minut a ihned po zákroku může žena odejít sama bez doprovodu.
Získaná vajíčka se většinou pomocí ICSI oplodní spermiemi partnera ( ten odevzdá spermie zatímco žena podstupuje punkci ). Dle dohody s embryologem se získaná embrya zavádějí do dělohy 24-72 hodin po oplodnění.
Výhody nativních cyklů
- Díky minimální stimulaci hormony je tento cyklus šetrný k organismu ženy - embrya se vyvíjejí v přirozenějším hormonálním prostředí.
- Cyklus je časově nenáročný - i punkci zvládnete v "obědové pauze"
- Cyklus je finančně nenáročný - průměrná cena kompletního nativního cyklu včetně ICSI na dvě vajíčka, minimální stimulace clomifen citrátem a kultivace embryí 72 hodin, činí 6 000 Kč.
- Nehrozí OHSS
- Výjmkou jsou vícečetná těhotenství
- Etická otázka - není nutné řešit problém, co s nadbytečnými embryi
Nevýhody nativních cyklů
- Menší zisk oocytů a tím pádem prý nižší úspěšnost - což je diskutabilní. Pokud je průměrný počet vajíček získaných při klasickém IVF 10 a finanční náklady v případě samoplátce jsou - 22 500 Kč IVF cyklus, 20 000 Kč léky, 10 000 Kč ICSI, pak se dostáváme k jednotkové ceně vajíčka cca. 5 000 Kč. U nativního cyklu je jednotková cena vajíčka 3 000 Kč.
- Absence anestezie ři punkci. Samozřejmě je možné anastezii doplatit, ale pak je cena nativního cyklu srovnatelná s klasickým IVF
- Nemusí vůbec dojít k transferu - nenajde se vajíčko, neoplodní se nebo se embryo špatně vyvíjí
- Nejsou nadbytečná embrya ke zmrazení a následným KETům
- Není možné vyírat nejkvalitnější embrya ani provádět PGD
- IVF centra nativní cykly provádějí jen velmi nerada - může být problém ve vašem okolí vůbec někoho sehnat. Větší šance je v IVF centrech u státních nemocnic.
.