V této době se hlavně děvčata začínají poprvé důsledně o svou pleť zajímat a jejich  první návštěvy kosmetiky bývají ve věku i 13 let. Pleť je nečistá, plná vyrážek a vřídků, což je důsledek hormonálních změn souvisejících s počátkem menstruace, kdy začnou nadměrně pracovat mazové žlázy. Mluvíme o poruchách činnosti mazových žláz.

K těm patří např. akné a mazotok. Karbunkl, furunkl a zánět vlasového váčku patří do kožních nemocí způsobených koky a s akné souvisí. O  vyjmenovaných problémech si povíme něco více:

 

Akné ( acne vulgaris, acne iuvenilis ) je chronické onemocnění kůže charakteristické zánětem mazových žláz a projevující se od komedonů (černých teček, uhrů), přes zánětlivé neštovičky a hrbolky, až po hnisavé projevy a jizvičky. U dospívajících mluvíme o formě způsobené vlivem hormonálních změn, o trudovitosti. Může se rozšířit na hruď, záda i ramena, to už ale neřešíme my, kosmetičky, to je záležitost patřící výlučně do péče lékařů. Vznik komedonů se přičítá biochemickým změnám v mazu, který tuhne při tělesné teplotě. Za přítomnosti stafylokoků dochází k zánětům. Závažnost problémů je u každého jedince jiná, pokračuje  Terka, projevuje se celou škálou změn od mastné pleti s malým množstvím komedonů až po rozsáhlé zanícené reakce.

Mazotok ( seborrhoea ) je nadměrné vylučování mazu, který se projevuje mastným a lesklým povrchem kůže, zejména v obličeji a ve vlasech. Doprovází akné. Je provázen též ztluštěním rohové vrstvy pokožky a zvýšeným olupováním buněk této vrstvy. Mezi 15-30 lety převažuje zvýšená činnost mazových žláz, po 30 letech olupování rohové vrstvy. Je to podmíněno hlavně vlivy vrozenými, neurohumorálními a zažívacími. Mazotok ve vlasech je příčinou úbytku vlasů.

Zánět vlasového váčku ( folliculitis), postihuje horní část folikulu a projevuje se červeným drobným pupínkem nebo neštovičkou, z jehož středu ční vlas. Zánět vzniká vniknutím stafylokoka do vlasového míšku štěrbinou mezi vlasem a vlasovými pochvami ( při cloumání vlasu, chlupu při holení, třením límce na šíji aj.).

Furunkl ( furunculus) - nežit, hnisavý, stafylokokový zánět vlasového folikulu přecházející i do jeho okolí. Vzniká vniknutím stafylokoka do nejhlubších částí folikulu. Existuje možnost vniknutí stafylokoka do folikulu krví.

Karbunkl ( carbunculus ) je rozsáhlé hnisavé ložisko v kůži vznikající splynutím furunklů.

 

Důležité je neodkládat návštěvu lékaře a kosmetičky. Závažné hnisavé procesy zanechávají zjizvení, zvláště když se neléčí nebo se léčí špatně. Kosmetička jednou za 2 týdny pleť vyčistí, ale zároveň je nezbytné docházet k dermatologovi, který většinou naordinuje antibiotika. Lékařský dohled a návštěvy  kosmetiky mají za následek 100% úspěch na vyléčení. Bez  této spolupráce by byl poloviční.

 

Každý člověk se rodí s určitým typem pleti. Vlivy na akné mají hormony, špatně zvolená dieta, zažívací poruchy, hnisavá ložiska v dutinách (zuby, mandle aj.), špatná životospráva, pobyt v nezdravém prostředí, krátký nebo žádný pobyt v přírodě i celková vyčerpanost organizmu.

 

Péče v kosmetických salonech spočívá v šetrném odtučňování pokožky, v odstraňování komedonů a v potlačování hnisavých procesů. Obličej napaříme horkým obkladem, pokožku dezinfikujeme a nezanícené komedony odstraníme vytlačením.

Pokud už má dívka nebo žena jizvy na pleti, mohou se odstranit dermobrazí, tj.výbrusem kůže, nebo chemickým peelingem.

 

Důležitá je samozřejmě i domácí péče. Večer se odlíčíme pleťovým mlékem, nebo při rozšířených pórech je vhodné použít boraxové nebo dehtové mýdlo, které koupíme v lékárně. Postižený by měl pleť pořádně namydlit a nechat mýdlovou pěnu chvíli působit, opláchnout vlažnou vodou a dočistit pleťovou vodou. Doporučuje se používat pleťové vody s obsahem alkoholu nebo stahující, astringentní. Pak buď můžeme nechat pleť bez dalšího ošetření nebo použít lehké krémy či emulze.

Na co bychom si měli hlavně dávat pozor chyby při domácím ošetřování. K nejhorším chybám patří, když si klientka pleť začne sama mačkat. Nejen že mohou vzniknout jizvy, pigmentové skvrny, ale v nejhorším případě může přejít infekce do krevního oběhu a způsobit zánět mozkových plen.

Pokud je pupínek zanícený, dovoluje se po očistění místa jehličkou napíchnout a jemně vymáčknout. Nesmí se tlačit silou přes kůži. Dobré je pak místo zasypat Framykoin zásypem, který pleť vysuší. U kůže smíšené je vhodnější kalciová mast, protože zásyp by mohl pokožku dál dráždit.

Nezapomínejme ani na správnou životosprávu. Je nutné omezit tučná, sladká  a ostrá jídla i např. ořechy. Má se jíst dostatek čerstvé zeleniny a ovoce, libové maso, tmavé pečivo, doplnit výživu vitamíny, dodržovat pitný režim. Velmi důležité je vyprazdňování, ale bez projímadel.

 

Problém s akné trvá podle toho, zda jde o poruchu vrozenou nebo získanou. U vrozené je léčba dlouhodobá, až třeba do 30 let. Získaná se léčí po dobu nadměrné tvorby hormonů, tak do 18-20 let. Pak je tu ještě skupina osob, která může mít akné třeba z prašného prostředí a pak musíme změnit primární příčinu, tedy prostředí.

 

Zjizvená tvář je u mladých lidí zdrojem pocitu méněcennosti  až duševních depresí. Nepodceňujme proto její léčbu, která hlavně musí začít včas a pod odborným dohledem.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...