Pleť suchá, citlivá a stárnoucí se projevuje větším sklonem k tvorbě vrásek, bývá slabě promaštěná, tenká, křehká, lomivá a často se olupuje na periferních částech obličeje.

Suchá pokožka rychle stárne, brzy se objevují vrásky, rychle dehydruje, dochází k ektazii  (rozšíření) krevních cév, které pak vytváří pavoučkovité névy. Pleť je bledá, matná, špatně prokrvená, dělají se na ní červené flíčky a šupinky. V horších případech mohou vznikat i ekzémy. Reaguje na slunce, mráz a suché prostředí v panelových nebo klimatizovaných bytech a kancelářích..

Suchá pleť je geneticky daná. V zimě se ale podobné příznaky mohou objevit i u ostatních  typů pleti, protože mráz a studený vítr zbavuje kůži přirozené hydrolipidové ochranné vrstvy, která je tvořena produkty mazových a potních žláz. Nikdy proto nezapomeňte řádně obličej ochránit vhodným krémem.

Dalšími  příčinami suché, dehydrované pleti mohou být beztučná dieta, nedostatek vitaminů a minerálů, kouření, opalování, nedostatečný příjem tekutin, kožní a jiná onemocnění, ale i  nadměrné vysušování mastné pleti.

Citlivá pleť  reaguje přehnaně na vnější vlivy, projevuje se podobně jako suchá pokožka. Rychle zčervená, pálí, svědí a šupinatí. Její ošetření je často problematické, vyžaduje zvýšenou péči. Doporučuje se používat speciální kosmetiku a určitě se poradit u odborníků, tj.v kosmetickém salonu nebo u dermatologa.

Stárnoucí pleť je řazena do kategorie nad 40 let, ale s oddalováním stárnoucích pochodů musíme začít nejlépe od 25 let a to používáním kvalitní kosmetiky a pravidelným docházením ke kosmetičce 1x za 4 týdny.

Kvalita pleti je velmi podobná suché pokožce. Turgor a tonus je snížený (napětí a pružnost), pozorujeme hyperpigmentaci, seboroické bradavice, senilní keratózy. Vrásky se prohlubují a jsou nápadné a to hlavně na čele, kolem očí a úst. S nástupem klimakteria, a s tím souvisejícím úbytkem hormonů, se objevuje hypertrichóza - ochlupení horního rtu a brady. Podkožní tuk se přesouvá ze středu obličeje níž a vytváří se dvojitá brada, klesají také oční víčka.

 

Domácí ošetření těchto typů pleti má mnoho společného, jmenujme alespoň hlavní zásady.

Večerní ošetření začínáme očistěním podle typu pleti buď pleťovým mlékem, gelem nebo krémem (krém použít hlavně u suché pleti). Opláchneme vlažnou vodou a dočistíme pleťovou vodou bez alkoholu. Naneseme výživný hydratační krém. Noční regenerace je pro pokožku obecně nejdůležitější. Zajistíme v ložnici vlhčí čerstvý vzduch a také netrávíme v koupelně dlouhé chvíle v horké vodě, která nás připravuje o lipidy.

Ranní ošetření začínáme vlažnou vodou nebo pleťovou vodou určenou na suchou pleť a naneseme výživný hydratační krém, nejlépe s SPF 15 na ochranu před sluncem.

Domácí masky byly dříve populární, ale v současné době máme nepřeberné množství lehce  dostupných masek vyrobených profesionály, a tak není čas ani chuť je vyrábět. Přesto dva jednoduché a účinné recepty uvádíme.

1. smíchat kvalitní olej (např.olivový), žloutek, med a nanášet 10 dní na 10 min.

2. nastrouhat ovoce, přidat med a nechat působit 15 min.

 

Domácí boj proti vráskám posílíme používáním kvalitních  denních a nočních krémů, které doporučujeme zakoupit v lékárně nebo jako doplněk ošetření přímo v kosmetickém saloně. Základní ošetření můžeme rozšířit o speciální krémy, mezi které patří oční, pro okolí úst, pro dekolt, krk atd. Krémy jemně vklepáváme do pokožky.

Pro zlepšení suché pokožky si musíme dávat pozor na čistící mycí a odličovací prostředky, které v mnohých případech obsahují složky, které nadměrně odmašťují pleť. Např. detergenty, alkohol, saponáty, tenzidy, ale pozor, i časté mytí vodou pokožce moc neprospívá, protože narušuje pH kožního filmu.

 

Při ošetření v kosmetickém saloně se odborně aplikují vysoce účinné profesionální masky, séra, emulze a krémy na pleť obličeje, krémy pro mikromasáž okolí očí, masáž dekoltu atd. V moderních výrobcích pěstící kosmetiky máme neuvěřitelný výběr látek pro různé účely. Obsahují např. syntetický botulotoxin, kaviar, extrakt z perel, koenzym Q10, Retinol, vitamíny, mateří kašičku, kozí syrovátku, biologické koncentráty, výtažky z rostlin, zlato, mořské řasy, esenciální kyseliny, ceramidy, lipidy, kolagen, elastin, peptidy....ani nelze vyjmenovat všechny možnosti, které máme k dispozici. Konečným efektem by měla být svěží, hebká, zklidněná a mladistvá pleť.

Dalšími pomocníky jsou různé přístroje, které nejsou určeny na domácí použití. Vyškolená kosmetička zná přesné dávkování a použití v závislosti na kvalitě pokožky. Máme k dispozici  různá elektrokosmetická zařízení, které umožňují celou řadu ošetření s maximální spolehlivostí a bezpečností. Patří sem např. ozonizér na okysličení kůže, pulzní světlo pro fotodepilaci a fotoomlazení, vysokofrekvenční přístroje pro tonizaci a stimulaci pokožky, fluorescenční přístroje na určení typu pokožky atd. Použití laseru v salonech není tak efektivní, doporučujeme navštívit dermatologa a totéž platí u používání bělící kosmetiky. V těchto případech je lépe informovat se u specialisty-lékaře, který má účinnější metody.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...