Nejčastěji se vyskytují dva typy karcinomů kůže - spinaliom (spinocelulární)  a bazaliom (bazocelulární).  Jedná se o najčastější zhoubné nádory v populaci a činí 16% všech malignit.  Nejčastěji onemocní starší lidé, běloši,  mezi 70-80 lety.

Číst dál...

Jedná se o neuroektodermový nádor, který vychází z melanocytů (Melanocyty neboli pigmentové buňky jsou typy živočišných buněk roztroušených ve svrchní vrstvě pokožky  , ve vlasových folikulech, v oční živnatce, vnitřním uchu, mozkových plenách, kostech i v srdci. Melanocyty produkují pigment melanin a jsou neuroektodermálního původu. ), které se v průběhu prenatálního vývoje dostaly z embryonálního základú pro nervovou tkáň do jiných orgánů - typicky do kůže.

Číst dál...

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...