Otravy potravinami patří k nemnoha otravám, které přicházejí hromadně - nejčastěji postihne několik členů téže rodiny nebo strávníků téže kuchyně či restaurace. Zejména s nadcházejícími letními měsíci musíme počítat s tím, že se potraviny rychleji kazí a příležitostí k otravě potravinami je mnoho. V tomto článku se nebudeme zabývat otravami houbami a jen okrajově salmonelami a botulismem - vše probereme v samostatných kapitolách.

Číst dál...

Houbařská sezóna je v plném proudu. Abychom si mohli své úlovky náležitě vychutnat, měli bychom houby dobře znát a nepodceňovat nebezpečí, které nám z jejich strany může hrozit. V tomto článku si popíšeme otravu naší nejjedovatější houbou  nejjedovatější houbou muchomůrkou zelenou.

Číst dál...

Název alkohol pochází z arabského al-kahal, což znamená jemnou substanci.  Alkohol vzniká při kvašení cukru pomocí kvasinek. Lidstvo zřejmě poznalo nejdříve víno, potom pivo a teprve v 11. století  destilaci.

Víno je zkvašený mošt z hroznů vinné révy s obsahem alkoholu 7-13%.

Číst dál...

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...