Metabolismus neboli látková výměna je děj, při kterém se přeměňují jednotlivé živiny, které do těla dostáváme nejčastěji potravou. Jedná se o metabolismus tuků, cukrů ( glukózy ), aminokyselin atd..Zde budeme hovořit o významu metabolismu z hlediska spotřeby energie potřebné pro optimální fungování organismu.Pro zjednodušení budeme vycházet z několika faktorů.Rozlišujeme tzv. bazální metabolismus a klidový metabolismus.

Číst dál...

Inženýr Petr Havlíček, přední český odborník na výživu, kterého všichni známe z pořadu Jste to, co jíte, je populární především díky svým neortodoxním názorům . Klienti ,a zejména klientky, jej obvykle zbožňují pro jeho lidský přístup k jejich problémům. Svými metodami vyvrací mnohá zažitá klišé v oblasti výživy. Jeho krédem je : „Odnaučit lidi strachu z jídla".

Číst dál...

Metabolický syndrom je pojem velmi mladý, i když jednotlivé rizikové faktory známe dlouho. G.M.Reaven ho definoval v r.1998,  ale teprve v r. 2003 se odborníci z celého světa usnesli a založili Metabolic Syndrome Institute. Na základě mezinárodních zkušeností firmy Fournier Pharma iniciovali zástupci Laboratoires Fournier v ČR vznik národního tj. Českého Institutu pro metabolický syndrom.

Číst dál...

Nedávno mi zavolala zpěvačka Šárka Rezková a povídá: „Pamatujete, jak jsem si v rozhovoru pro váš magazín stěžovala, že stále držím diety a nemůžu zhubnout? Tak to už není pravda - krásně jsem zhubla...a představte si, chodím cvičit - já která vždycky nesnášela sport! Cítím se výborně!O tom musíte napsat, aby to lidi věděli, že se dá krásně zhubnout bez hladovění...a za všechno může Katka Maresová..."

Číst dál...

Začíná nový rok a nejedno novoroční předsevzetí obsahuje klauzuli týkající se hubnutí a přechodu na zdravé stravování. Následující řádky vám možná pomohou úspěšně dosáhnout vysněného cíle...

Číst dál...

Pro všechny, kdo rádi využívají hotové jídelníčky, které pro hubnoucí občas zveřejňují některé časopisy nebo internetové magazíny, připravila Iva Málková novou knihu z edice Hubneme s rozumem tvořivě. Titul je pokračováním bestsellerů edice Hubneme s rozumem a nabídne vám praktickou pomůcku, díky níž si samostatně a tvořivě sestavíte jídelníček z potravin a pokrmů, které vám chutnají, jsou pro vás dostupné, zapadají do vašich zvyklostí, a navíc jsou svou energetickou hodnotou i složením optimální pro redukci či udržení váhy.

Číst dál...

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...