vinoLiz Vaccariello , autorka Digest diety , vysvětluje, jak můžete zhubnout rychle tím, že jíte potraviny, které aktivně posouvají vaše tělo do režimu uvolňování tuků. V podstatě stačí dodržovat několik jednoduchých pravidel o složení jídelníčku z běžně dostupných potravin a budete hubnout bez diety.

 

Proteiny

 

Pro konzumaci proteinů existuje mnoho důvodů : Podporují zdravou kůži , vlasy , nehty , kosti a svaly . Podle studie z Arizonské University z roku 2005 také proteiny podporují hubnutí. Proteiny totiž zvyšují pocit sytosti ( spokojenost a pocit plnosti ) a po jídle akcelerují spalování kalorií. Jinými slovy, jezte raději stravu bohatou na bílkoviny, než na sacharidy. Strava bohatá na bílkoviny vede k větší spokojenosti, menšímu pocitu hladu a dalšímu spalování tuků. Výzkum také ukázaly, že lidé, kteří jedí stravu bohatou na proteiny mají v průměru o 10 procent (asi 200 kalorií ) nižší příjem potravy.

 

Vitamin C

 

Od dětství slýcháte, že máte zásobit organismus vitamínem C pokud jste nachlazení. Věděli jste, ale, že vitamín C pomáhá hubnout? Výzkum naznačuje, že těla lidí, kteří mají nedostatek vitaminu C, hromadí více tuku a hůře tuk uvolňují. V roce 2008 , výzkumníci v Quebecu prozkoumali stohy studií a objevili takzvané „neočekávané faktory obezity."

Jedná se o nedostatečný příjem jednotlivých stopových prvků a vitamínů. Zejména nedostatek vitamínu C, zinku , hořčíku a vitaminu E jako rizikovými faktory, které mají za následek vyšší procento tělesného tuku.

 

Med

 

Při pokusech, kdy byl zvířatům v potravě nahrazen klasický cukr medem se ukázalo, že konzumace medu podporuje hubnutí. Že med má antibakteriální , antivirové a protiplísňové účinky, je známo. Zároveň má med schopnost regulovat hladinu krevního cukru.

 

Čokoláda

 

Především většina žen jistě uvítá jakoukoli záminku k „legalizaci" čokolády v jídelníčku. Kakao obsahuje více fenolických antioxidantů než většina potravin. Čokoláda chrání nervy před záněty a pokožku před oxidačním poškozením UV zářením. Má příznivý vliv na pocit sytosti , kognitivní funkce a nálady.

 

Ocet

 

Překvapení tady? Ocet, který je součástí zálivek salátů napomáhá vytvářet pocit sytosti. Výzkum ukázal, že ocet může snížit glykemický efekt jídla (což znamená, že omezuje peak hladinu cukru v krvi), který je spojen s pocity sytosti, který snižuje příjem potravy. Ocet může také zabránit hromadění tuku v těle. Podle studie, kterou provedli v roce 2009 Japonští vědci na zvířatech, myši , které byly krmeny kyselinou octovou, což je hlavní součást octa, měly po šesti týdnech výrazně nižší procento tělesného tuku.

 

Vláknina

 

Již léta je odborníci na hubnutí doporučují začít jídlo salátem. Vláknina v něm obsažená zajistí, že se budete dříve cítit sytí a nebudete se přejídat. Pokud budete jíst salát s octovou zálivkou, vězte, že tato kombinace je ideální k potlačení hladu a omezení konzumace většího množství jídla.

 

Kokosový olej

 

Proč ? Při studii na obézních ženách v Brazílii v roce 2009 bylo zjištěno, že konzumace kokosového oleje příznivě působí zejména na abdominální typ obezity (hromadění tuku v oblasti pasu a břicha ), zvyšuje hladinu prospěšného HDL ( high - density lipoprotein ) cholesterolu a zlepšuje poměr "špatného " LDL ( low - density lipoprotein ) cholesterolu . V populacích, kde je kokosový olej běžnou součástí stravy se vysoká hladina cholesterolu a srdeční choroby vyskytují jen sporadicky.

 

MUFA – mononenasycené mastné kyseliny

 

Výzkumy odhalily, že mononenasycené mastné kyseliny , nebo MUFA , pomáhají lidem předcházet ukládání břišního tuku . Jíst stravu bohatou na olivy, olivový olej , ořechy a semena , tmavou čokoládu a avokádo, znamená mít štíhlý pás a ploché bříško. Tyto zdravé tuky by měly být základem vašeho jídelníčku.

 

PUFA – polynenasycené mastné kyseliny

 

Konzumace polynenasycených mastných kyselin, které jsou obsaženy především v rybách, vede ke zrychlení klidového metabolismu a většímu spalování kalorií. Jedná se zejména o PUFA s dlouhým řetězcem známé jako omega-3 mastné kyseliny. Vědci se domnívají, že hubnoucí účinky těchto kyselin jsou spojeny s jejich protizánětlivým účinkem (záněty v těle často provází obezita). Zároveň je konzumace těchto tuků prevencí kardiovaskulárních chorob.

 

Resveratrol

 

Mnohé studie ukazují, že sklenka vína denně je dobrá pro vaše zdraví. Vědci připisují pozitivní antiaging účinky vína resveratrolu ( nachází se v červených hroznech, plodech moruše a arašídech ), v červeném víně . Nyní špičkový výzkum naznačuje, že tento antioxidant také napomáhá uvolňování tuku.

V jedné rozsáhlé studii s více než 19.000 ženami s normální váhou, měly ty, které mírně až středně konzumovaly víno menší riziko přibývání na váze, než ty, které alkohol nekonzumovaly vůbec. V několika studiích na zvířatech, vědci prokázali, že mírná konzumace alkoholu nepodporuje zvyšování tělesné hmotnosti. Resveratrol nejen chrání proti obezitě, ale zároveň snižuje riziko inzulínové rezistence, předchůdce diabetu.

 

Vápník a mléko

 

Výzkumy ukazují, že lidé, kteří nemají ve stravě dostatek tohoto minerálu, mají větší poměr tělesného tuku a větší chuť k jídlu než ti, jež mají vápníku dostatek. Zdrojů přírodního vápníku je mnoho, ale staré dobré mléko stojí stále na špici. Proč?
Studie ukázaly, že mléčné výrobky jako zdroj vápníku jsou výrazně účinnější v urychlení spalování tuků, než vápník z jiných zdrojů . Vědci se domnívají, že ostatní složky v mléce působí synergicky s vápníkem.

V jedné studii z University v Tennessee , výzkumníci dokázali, že tři porce mléčných výrobků denně významně snižují množství tělesného tuku u obézních jedinců . A pokud subjekty navíc omezí kalorie, zatímco spotřeba mléka zůstává stejná, hubnutí se zrychluje.

Další velká studie prokázala, že pití mléka po tréninku umožňuje nejen rychlejší spalování tuků, ale také posiluje kostní hmotu a svalovou sílu.

 

Quinoa

 

Tato starobylá obilnina pocházející z Jižní Ameriky je nutriční energetická bomba. Je přeplněna bílkovinami , aminokyselinami , fytosteroly a vitamínem E. Studie publikovaná v roce 2011 ukazuje, že se jedná o významný inhibitor tuku . Zvířata krmená doplňky obsahující extrakt quinoa měla méně tělesného tuku , nižší tělesnou hmotnost a snížená chuť k jídlu. Jedná se o univerzální obilovinu vhodnou jako příloha nebo na pečení.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...