Znáte ten vtip: " Víte proč žena před menstruací vaří polévku v pěti hrncích? No, prostě proto..." Že vám to ani napříjde zvlášť vtipné ? Jen klid. Nejsou to zdaleka jen ženy, kým občas nekontro­lovatelně cloumají hormony. Pánové tvorstva jsou taky v jejich vleku. Ten jejich ovladač se nazývá testosteron...

Pachatelé násilných trestných činů a lidé obdaření vůdcovskými schopnostmi zpravidla mají v krvi vysoké hladiny testosteronu . Ovládání jiných lidí je pro ně životní potřebou. Německý psycholog Oliver Schultheiss v této souvislosti tvrdí, že lidé moci jsou za každý úspěch obdařeni extra dávkou testosteronu. Shultheis vymyslel experiment se 70 pokusnými osobami mužské­ho pohlaví, ze kterých po vyšetření hladinmy testosteronu a určení jejich individuálních mocenských ambicí vytvořil dvojice hráčů. Po skončení hry jim opět změřil hladinu mužského pohlavního hormonu a zjistil, že vítězům hry s vysokými mocenskými ambicemi se hladina testosteronu výrazně zvýšila a naopak. U méně dominantních hráčů se, bez ohledu na to, zda ve hře zvítězili nebo prohráli, nezměnilo nic.

Ve druhém kole hry se ukázalo, že muži moci dokázali z extra dávky testosteronu navíc vytlouct kapitál tím, že ve srovnání s ostatními účastníky rychleji zjistili, která strtegie hry je zárukou úspěchu. Mužský pohlavní hormon stimuluje podvědomé učení. Tak, jak se vyhladovělá pokusná myš naučí, která strategie jí zajistí nejrychlejší přístup k jídlu, tak i muži moci si za pochodu osvojí nejvhodnější prostředky k dosažení vytčených cílů.

Za každý úspěch jsou obdaření extra dávkou testosteronu, která jim otevírá cestu ke stále větším úspěchům.

Testosteron může za to, že mají muži široká ramena, zarostlou hruď a impozantně hluboký hlas, ale také za to, že mají pleš, ohlídnou se za každou sukní a chovají se bezdůvodně agresivně. Zajímavá je také souvislost  mezi  hladinami testosteronu v krvi a potencí a plodností.

Zatímco plodnost, tedy tvorba spermií závisí na množství testostero­nu, potenci ovlivňuje mnohem více psychika (je to prý důvod, proč se traduje, že intelektuálové si na sex příliš nepotrpí - náročná psy­chická činnost oslabuje libido ), činnost vyšších nervových center. Dochází tak k paradoxu, že velmi potentní muži mohou být neplodní. Na druhé straně se nabízí citát z jedné humoristické knihy " dvakrát v životě souložil a zplodil dvě děti".

Takže milé dámy, až zase váš miláček prohodí na vaši adresu nějaký duchaplný vtip o závislosti vaší nálady na fázi menstruačního cyklu, ve které se právě nacházíte, můžete se jen útrpně pousmát a pomys­let si své. Buďte ráda, že s vámi necloumá testosteron a snažte se na něj být milá - za své chování vlastně ani nemůže....

 


 

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...