Vzpomínám si, jak u nás kdysi byli přátelé na párty  a jako kulisa běžel televizor, kde Zdeněk Podhůrský právě moderoval nějakou soutěž. Tenkrát jsem se nemohla ubránit fascinaci nad tím, jak jiskrné má oči. Moji přátelé, především muži, mne ujišťovali, že se jedná o efekt způsobený televizními kamerami. Teď vím, že neměli pravdu. Zdeněk má jiskrné oči i při běžném denním osvětlení - doslova srší energií.

 Pro rozhovor jsem za ním zašla do jeho galerie s poetickým názvem U anděla  na bělidle, (www.galerie-uandela.cz) která je plná romantických obrázků a nejrůznějších ručně vyrobených předmětů, šperky, řezby, keramika, ze kterých dýchá domácí pohoda.

 

Jak Vás napadlo, otevřít si galerii? Je to koníček nebo Vás to živí?

 

Zatím je to pouze koníček. Tato galerie je už třetí v pořadí. S mou tehdejší manželkou Markétou  jsme otevřeli galerii už začátkem osmdesátých let. Bylo to v Jakubské ulici na Starém městě. V té době jsem se rozhodl skoncovat s herectvím a hledal jsem jinou práci, která by mně bavila. Moje bývalá  žena krásně maluje a já jsem chodil její obrázky prodávat na Karlův most. To mi vydrželo skoro rok a půl a bylo to moc zajímavé období v mém životě. Sám jsem začal vyrábět loutky, takže jsme si nakonec našli prostory a otevřeli společný krámek. Za nějaký čas přibyl ještě jeden. Teď už jsme sice rozvedení, ale stále společně provozujeme galerii U zrzavýho kocoura, no a já mám ještě tuhle U anděla.

 

K zájmu o výtvarné umění Vás tedy přivedla bývalá manželka?

 

Já pocházím z uměleckého prostředí - můj otec byl loutkář. Původně jsem se také chtěl věnovat výtvarnému umění, ale táta mne od tohoto záměru odradil, protože jsem byl tak trochu flink a navíc mi chyběly potřebné základy kreslení ..Táta měl strach , že bych byl jen průměrný výtvarník a to mne neuspokojilo - odradil mne od toho , a tak jsem se dal na herectví.

 

Snad všechny předměty v této galerii jsou ve stylu naivního umění. Nemáte rád modernismus a minimalismus?

 

Ne. Mám rád věci, které člověka zahřejí a pohladí. V tomto prostředí se cítím dobře a spoustu obrázků z naší galerie mám doma. Vždycky když je nějaká výstava, nevydržím to a něco si koupím. Nechci se ráno probouzet a při pohledu na holé stěny a geometrické kompozice hned dostat depresi , takže si byt protepluji příjemnými věcmi.

 

Máte zde stálou expozici nebo prostory pronajímáte k jednorázovým akcím?

 

Máme stálou expozici cca 250ti umělců a jednou za čas pořádáme výstavy děl známých osobností. Teď zde například vystavuje paní Kahovcová, předtím tady byla výstava Zory Jandové, fotografie Marka Vašuta , Idy Saudkové , atd.

 

Galerie je Vašim koníčkem, co Vás tedy živí?

 

V současné době hraji v divadle Kalich, kde v muzikálu Jack Rozparovač, ztělesňuji ďábla. Jedná se o můj comeback na divadelní prkna po sedmi letech. Byla mi také nabídnuta role Osudu v muzikálu Krysař. Ale živím se především moderací a dabingem..

 

Slyšela jsem, že máte vlastní rockovou kapelu.

 

Kapela se jmenuje Underhill a v nejbližší době budeme vydávat desku. Křest plánujeme někdy začátkem března v Lucerna Music baru. Samozřejmě chceme natočit také klip, ke kterému jsem napsal scénář. Jedná se o autorský projekt - sám jsem složil hudbu i napsal texty. Na aranžmá spolupracuji s Martinem Němcem ze skupiny Precedens a s našim kapelníkem a kytaristou Zdeňkem Beranem.

 

Scénáře nepíšete?

 

To je můj sen - psát scénáře.Pár věcí mám v šuplíku , ale nedávno jsem dopsal  divadelní adaptaci románu Théophila Gautiera Kapitán Fracasse. O jejím uvedení teď jednám s ředitelem divadla Kalich Michalem Kocourkem. Měli by ji zařadit do programu v nejbližší divadelní sezóně.

 

Tak snad už zbývá jenom napsat knihu...

 

Tu píšu...ha ha ... Jsou to básničky.Příští rok bych je chtěl vydat.

 

 

Kdy to všechno stihnete? Galerii, kapelu, divadlo, scénáře, knihy ?

 

Málo spím - tak 5-6 hodin denně. Potřeboval bych spát ještě méně, abych si užil i svoje koníčky - koně a motorku. A  největší hobby a tím je focení. Už jsem měl pár výstav, nějaké fotografie visí i tady a uvažuji o nabídce udělat z některých mých fotek kalendář.

 

Jak pečujete o své zdraví a kondici?

 

Chodím už přes rok a půl cvičit do Active Wellness. Jednoho rána jsem se po sprše zahlédl v zrcadle a rozhodl jsem se, že s tím musím něco udělat. V té době jsem náhodou na jedné akci potkal s Vladimírem Hirkou z Active Wellness a začal s ním cvičit. Cvičím pravidelně 2x týdně, vždy ráno  a cvičení je zaměřeno na nárůst svalové hmoty. Snažím se nikdy nevynechat.

 

Dodržujete nějakou speciální životosprávu?

 

Kdysi jsem míval vážné zdravotní problémy. Poté, co už jsem vyzkoušel všechny dostupné vědecké metody a žádná nezabrala, jsem dal radu mojí maminky, která se zabývá alternativními léčebnými postupy a pozval k sobě domů paní Moučkovou - psychotroničku. Samozřejmě jsem to děla v podstatě proto, aby maminka měla radost a vůbec jsem tomu nevěřil. Paní Moučková prošla bosýma nohama s virgulí v ruce  můj byt a oznámila mi, že všechny moje zdravotní potíže jsou způsobeny tím, že spím v patogenní zóně a že jestli se toho chci zbavit, musím spát uprostřed kuchyně. K tomu mi v mém bytě ukázala místa se špatnou energií a já jsem si uvědomil, že když jsem v těch místech postavil kytku, tak vždycky zvadla, zatímco kytka, která stála o deset centimetrů vedle byla v pořádku. Následně si paní Moučková zapálila svíčky a začala čarovat. Jezdila mi po zádech a já cítil takové zvláštní teplo. Pak jsme si sedli ke stolu, ona si zapálila cigaretu, a mně najednou začalo být hrozně zima. A paní Moučková povídá: „ Vy se celý třesete, je Vám zima? Tak si vezměte teplo ode mně, " a jen zvedla ruku dlaní ke mně ...přesto , že seděla tak metr a půl ode mne , projela mnou v tu chvíli od hlavy až k patám vlna tepla.

 

Takže jste uvěřil v nadpřirozeno?

 

Nevím, jestli v nadpřirozeno, ale uvěřil jsem paní Moučkové a celý byt jsem přestavěl podle jejích doporučení. Během dvou měsíců jsem byl úplně v pořádku. Díky paní Moučkové jsem i změnil jídelníček. Zakázala mi omáčky, knedlíky, řízky,hovězí maso a jiná nezdravá jídla, ze kterých v té době sestával můj jídelníček a na její doporučení jsem začal jíst těstoviny, rýži, ryby, drůbež a zeleninu. Stravuji se tak stále a cítím se dobře. Miluji palačinky , koblihy , prostě sladké ...to mi ale zase zakázal trenér ... . Můžu jíst  sladkosti pouze půl hodiny po cvičení,. Takže to teď vypadá tak, že vystřelím z posilovny a běžím se nacpat koblihami co se do mně vejde, abych doplnil sacharidy...Jinak se sladkostem vyhýbám, ale zase rozumně. Do kafe si kostku cukru dám a když si míchám vločky s mlékem, klidně je vylepším marmeládou.

 

Vy jste tedy začal chodit cvičit, abyste zhubnul???

 

Začal jsem cvičit, abych se zbavil pneumatiky kolem břicha a nabral alespoň 10 kg svalové hmoty - to bylo moje zadání. Active Wellness je velmi zajímavý program. Zcela se přizpůsobí vašim požadavkům. Jestli chcete zhubnout, vytvarovat, přibrat, zlepšit kondici, ve všem vám vyhoví.Na mně pracuje celý tým odborníků. Fyzioterapeut, psychoterapeut, diagnostik, dietolog a trenér...

 

Vy ale vypadáte jako sportovní typ, takže pravidelné cvičení pro Vás nemohlo znamenat žádný problém!

 

Právě naopak. První tři měsíce byl totální horor. Zvyknout si na to, že i když jdete spát ve tři ráno, musíte v šest vstávat a jít cvičit...Ty bolavé svaly...Sebepřemáhání...z pracovních důvodů jsem musel na tři měsíce cvičení přerušit ..byl jsem v TV taneční soutěži Bailando a musel jsem trénovat 6 - 9 hodin denně!..to už se se cvičením skloubit nedalo..takže  výsledky jsou vidět vlastně až teď, po roce a půl.. Kdyby mi tenkrát někdo řekl, že bude trvat dva roky, než na sobě poznám nějaký efekt, ani bych s tím nezačal...Naštěstí mi to nikdo neřekl.

 

Jak jste na tom s konzumací alkoholu?

 

Alkohol mám rád, zvláště víno a nejlépe těžší červené. Tvrdý alkohol piji minimálně. Mám spoustu kamarádů vinařů, kteří zásobují naše vernisáže, takže ve víně mám výběr.

 

Když jsme u toho vína, prý jste část dětství strávil ve Španělsku ?

 

Mezi devíti a dvanácti lety jsem žil nedaleko Barcelony. Pak jsem se tam ještě několikrát vrátil.Španělsko mám moc rád, zemi, lidi a jejich mentalita, města, moře, víno - je mi to blízké, skoro bych se tam rád odstěhoval.

 

Jak trávíte dovolené?

 

S dětmi. Jedna v zimně , druhá v létě ...na „dospěláckou " už málokdy zbyde čas...ale pár krásných dovolených s přáteli už jsem také zažil.... Například výlet na Islandu na koních nebo v Kanadě, v Africe na fotosafari . To je nádhera. ...Oblíbená destinace mých dětí je Bibione. ..ha ha ..Přestože už jsou někteří dospělí, vůbec je to netáhne jinam. Berou s sebou i svoje přítelkyně - je to moc fajn.

 

Jak se Vaše děti profilují profesně? Jdou ve Vašich šlépějích?

 

Starší syn studuje matfyz - což je obor , který já absolutně  nechápu...pomáhá mi s počítači a spravuje web a myslím, že ho to baví, je v tom velmi dobrý. Mladší syn je kuchař. Vaření byl také můj koníček. Dokonce jsem chtěl otevřít restauraci, ale nakonec z toho sešlo. Nicméně jsem se této myšlenky úplně nevzdal. Až syn dokončí praxi, otevřu mu restauraci - už jsem mu to slíbil.

 

Ještě mi řekněte, jakou máte motorku?

 

Nahatou a rychlou ..ha ha ..to se říká tomu tipu motorky co mám .."naháč", je sportovnější , ale není kapotovaná... .Suzuki GSX 114. Používám ji jako ideální dopravní prostředek po Praze, protože se s ní vždy všude dostanu včas. Motorky mám rád, ale rozhodně nejsem ten typ, co se obléká do kožené kombinézy a jezdí na srazy - tam jsem ještě nikdy nebyl.

 

listopad 2007

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...